içinde

Yorgunlukla Mücadele

İlk adım, olası nedenini keşfetmek için kendinizi gözlemlemektir.

Yataktan çıkmak istemiyorsunuz ve sonunda kalktığınızda egzersiz yapacak enerjiyi bulamıyorsunuz. Gün boyunca, herhangi bir şeye konsantre olma yeteneğiniz yok. Tıpkı kağıt kesiği ve kötü rüyalar gibi, yorgunluk da bir noktada herkesin başına gelir. Doktorlarını ziyaret eden insanların üçte biri tarafından bildirilen yaygın bir rahatsızlıktır.

Çoğu durumda yorgunluk, yaşam koşullarına verilen normal bir tepkidir: stres, uyku düzeninde değişiklik, ağır iş yükü. Birinci basamakta uzman olan Dr Tom Declercq, bunlardan her zaman kaçınamayacağımızdan, enerji seviyelerini eski haline getirmek için bu zamanlarda kendinize normalden daha fazla dinlenmenizi önerir. “Daha fazla uyku istediğinde vücudunu dinlendirmek çok önemli” diyor.

Ancak işin püf noktası şudur: yorgunluk ek dinlenme ve yaşam tarzı değişiklikleriyle giderilebilse de, daha ciddi bir şeyin belirtisi de olabilir. Dr Declercq, yorgun hissetmenin yanı sıra başka herhangi bir fiziksel değişiklik fark eden veya yaşam tarzı değişiklikler yaptıktan sonra yorgunlukları iki haftadan fazla devam eden kişilerin doktorunu ziyaret etmelerini önerir.

Doktorunuzla konuşurken, altta yatan bir neden olup olmadığını belirlemesine yardımcı olmak için bitkinlik deneyiminizi ayrıntılı olarak anlatın. Yorgunluk genel olarak enerji ve motivasyon eksikliği olarak tanımlansa da bu durum fiziksel, zihinsel veya her ikisi olarak da kendini gösterebilir.

Randevudan önce kendinize sorabileceğiniz bazı sorular şunlardır: Uzun bir gece dinlendikten sonra bile kendinizi tazelenmemiş hissediyor musunuz? Projelere odaklanmak size zor geliyor mu? Fiziksel olarak aktifken çabuk yorulur musunuz?

ALDIĞINIZ UYKU NİTELİĞİ VE MİKTARINDA DİKKAT EDİLMELİDİR

UYARI İŞARETLERİ?

Ateşin eşlik ettiği yorgunluk enfeksiyon belirtisi olabilirken, baş dönmesi anemi belirtisi olabilir. Zor nefes alma kalp hastalığını düşündürür. Kendinizi üzgün veya gergin hissediyorsanız, yorgunluğunuza depresyon veya anksiyete bozukluğu neden olabilir. Bu, bir antidepresan alarak veya bilişsel davranışçı terapiye başlayarak iyileştirilebilir.

Aniden ortaya çıkan, devam eden ve beklenmedik kilo kaybı veya gece terlemeleri ile ilişkili yorgunluk, kanserin bir uyarı işareti olabilir.

Doğal olarak, aldığınız uykunun kalitesi ve miktarı dikkate alınmalıdır. Kötü uyku hijyeni – yatağınızda bir evcil hayvanla uyumak veya gece geç saatlerde cihazları kullanmak gibi – dinlenmenizi bozabilir. Uyku apnesi başka bir yaygın nedendir.

Herhangi bir miktarda alkol tüketimi uykunuzu kötüleştirebilir, ancak ne kadar çok tüketirseniz etkisi o kadar büyük olur. Alkol daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olsa da sirkadiyen ritimleri kesintiye uğratır ve bu nedenle onarıcı dinlenmeye engel olur.

Yorgunluk ne zaman kronik yorgunluk sendromuna (CFS) dönüşür? CFS için spesifik bir tanı testi yoktur (miyaljik ensefalomiyelit veya sistemik efor intoleransı hastalığı olarak da bilinir), ancak durum, tanımlanabilir bir neden olmaksızın en az altı ay boyunca etrafta asılı kalan, bilişsel işlevinizi bozan ve yol açan uzun süreli ve derin bir yorgunluk olarak tanımlanır.

Bir tedavi olmasa da, egzersiz kalıcı vakalarda yardımcı olabilir. “İnsanlar kronik bir yorgunluk problemine sahip olduklarında, koltuğunuzda oturmak iyi bir fikir değildir. Hareket etmek çok daha iyi,” diyor Dr Declercq.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dünyanın En Pahalı 10 Gitarı

Petrol talebinin 2022’nin sonuna kadar Covid öncesi seviyelere dönmesi bekleniyor