içinde ,

Petrol talebinin 2022’nin sonuna kadar Covid öncesi seviyelere dönmesi bekleniyor

Pandemi sonrası toparlanma hızlanırken, hava yolculuğunun geri dönüşünün kerosen ve jet yakıtı talebinde büyük artışlara yol açması bekleniyor

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, iyileşen ekonomiler petrol üreten ülkelerin daha fazla fosil yakıt pompalamasını gerektirdiğinden, dünyanın petrol talebi 2022’nin sonunda pandemi öncesi seviyelere yükselecek.

Küresel enerji gözlemcisi aylık petrol raporunda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri ve topluca OPEC+ olarak bilinen Rusya da dahil olmak üzere müttefiklerinin “dünya petrol piyasalarının yeterli düzeyde beslenmesini sağlamak için muslukları açmaları” gerektiğini söyledi.

Petrol talebinin, bu yıl rekor düzeydeki en hızlı tırmanışlardan biri olan günlük 5,4 milyon varil ve 2022’de 3,1 milyon varil daha artması ve ham petrol tüketimini sonuna kadar günde 100 milyon varil seviyesinin üzerine çıkması bekleniyor. IEA, gelecek yıl dedi.

2020’de Covid-19’un dünya çapında yayılması, fabrikaların geçici olarak kapanması, ticareti kesintiye uğratması ve talebin günde 9 milyon varil düşmesine neden olan uluslararası seyahatleri durdurmasıyla rekor bir düşüşü takip ediyor.

IEA, bir yıl önce, tüketimi azaltmak için daha fazla çevreci politikalar benimsenmediği takdirde, 2021’de dünyanın günlük petrol talebinin her zamankinden daha hızlı artabileceği konusunda uyarmıştı.

Aşının piyasaya sürülmesinin petrol tüketimini artırmada rol oynaması bekleniyor. IEA, gelişmiş ekonomilerde pandeminin sonu görünürken, “yavaş aşı dağıtımının hala OECD üyesi olmayan ülkelerdeki toparlanmayı tehlikeye atabileceği” konusunda uyardı.

Covid sonrası toparlanmanın dünyanın bölgeleri arasında eşitsiz olacağını ve petrol talebindeki toparlanmanın sektörler ve ürünler arasında farklılık göstereceğini öngördü.

IEA, havacılık sektörünün en yavaş düşüş yaşayacağını beklediğini söylese de, pandemi sonrasında hava yolculuğu yavaş yavaş yeniden başladığından, talepteki en büyük sıçrama, yıldan yıla günde 1,5 milyon varil artan jet yakıtı için olacaktır. Bazı seyahat kısıtlamalarının bir süre daha yürürlükte kalması beklendiğinden tam iyileşme ileri bir tarihte beklenmektedir.

IEA ayrıca, araba kullanımı arttıkça benzin ve dizel talebinde daha küçük sıçramalar öngörüyor, ancak daha fazla evde çalışmaya kalıcı bir geçiş ve artan elektrikli araç satışlarının bir sonucu olarak bunun Covid öncesi seviyelerin altında kalacağını tahmin ediyor. 

IEA, petrol üreticilerinin artan talebi karşılayabilmesi ile ilgili herhangi bir sorun öngörmedi, ancak İran petrolüne yönelik herhangi bir yaptırımın kaldırılmasının zamanlamasının önemli olduğunu, İran’ın nükleer anlaşmasının yeniden canlandırılması durumunda gerçekleşebileceğini de sözlerine ekledi.

OPEC+, 2020’de pandeminin başlangıcında petrol üretimini azalttı ve kesintileri kademeli olarak gevşetiyor, ancak planlarını Temmuz’dan sonra ortaya koymadı.

Artan petrol talebi, son haftalarda ham petrol fiyatlarını yukarı itiyor. Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyesinde kapattıktan bir gün sonra, dün 72.70 doların üzerine çıktılar.

Petrol piyasaları analisti Louise Dickson, “Avrupa’nın yeniden açılması, güçlü Çin endüstriyel faaliyeti ve ABD’den gelen son cesaret verici işaretler, dünya çapındaki iş insanlarına yükseliş işaretleri veriyor ve devam eden ralli için kilit faktörler” dedi.

Dickson, OPEC+’nın geçen yıldan bu yana yürürlükte olan petrol üretimine yönelik muhafazakar yaklaşımını sona erdirmek zorunda kalacağı konusunda fikir birliği olduğunu söyledi: “Opec+’ın valfi gevşetmesi ve daha fazla arzı daha hızlı geri getirmesi gerekecek, aksi takdirde daha fazla fiyat artışı riskini göze alacak” dedi.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yorgunlukla Mücadele

PANDEMİ SONRASI KİLO SORUNLARI