içinde

Anti-Kanser Diyeti

Kanser riskini azalttığı gösterilen bilim destekli gıdalarla hastalıklara karşı korunun.

Kanser riskini azalttığı gösterilen 10 gıda.

Kanser en korkunç hastalıktır ve en yaygın olanlardan biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ikinci önde gelen ölüm nedenidir ve erkeklerin ve kadınların yaklaşık yüzde 40’ına yaşamları boyunca bir noktada kanser teşhisi konacaktır. Genetik bir rol oynasa da, kanserlerin büyük çoğunluğu büyük ölçüde önlenebilir – kanser ölümlerinin yüzde 90 ila 95’i sigara, alkol tüketimi, güneşe maruz kalma, obezite, stres ve diyet gibi yaşam tarzı faktörlerine bağlanıyor. Yani nasıl yaşadığınız ve ne yediğiniz, kanser olma şansınızı önemli ölçüde azaltabilir.

Ne Yenmemeli

Fabrikada yetiştirilen et, işlenmiş et (biber, salam, sosisli sandviç) ve kömürleşmiş veya ızgara et, daha yüksek kanser insidansı ile bağlantılıdır. Aşırı sodyum mide kanseri olasılığını artırır ve margarin, kızarmış yiyecekler ve işlenmiş unlu mamullerde bulunan trans yağlar meme kanseri şansınızı ikiye katlayabilir. Şeker ve rafine karbonhidratlar prostat ve diğer kanser riskini artırır. Kilerinizdeki sağlıklı konserve domates sosları ve hindistancevizi sütleri gibi, beklemediğiniz kansere neden olan yiyeceklere dikkat edin. Muhtemelen göğüs, prostat ve diğer kanserlerle bağlantılı olan bisfenol-A (BPA) ile kaplı kutularda paketlenmişlerdir.

Kanser Önleyici Diyet

Kanser riskini azaltmak için meyve ve sebze alımınızı önemli ölçüde artırın. Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü, günlük meyve ve sebze alımını günde beş porsiyona çıkarmanın kanser oranlarını yüzde 20’ye kadar azaltabileceğini öngörüyor. Taze meyve ve sebzeler antioksidanlarla yüklüdür ve oksidatif stresle savaşır – DNA hasarına ve kanserin ilerlemesine yol açabilecek aşırı miktarda serbest radikal. Meyve ve sebzeler ayrıca, kanser gelişimi ve tümör büyümesi ve ilerlemesinde önemli bir faktör olan iltihabı dengeleyen anti-inflamatuar bileşikler bakımından da yüksektir. Ardından fındık, zeytin ve avokadodan elde edilen sağlıklı yağları ekleyin; yağsız protein (özellikle yağlı balıklar); ve bol miktarda baklagiller – kanser ve diğer hastalıkların insidansının azalmasıyla bağlantılı olan lif bakımından zengindirler.

Vücudunuzu kanserden korumaya hazır mısınız?

Riskinizi azaltmak için gösterilen bu yiyecek gruplarıyla tabağınızı doldurun:

Sebzelerden. Brokoli, karnabahar ve diğer turpgiller, glukosinolatlarda ve akciğer, kolorektal ve diğer kanser riskini azaltan diğer bileşiklerde yüksektir. Çalışmalar, turpgillerden sebzelerin kansere karşı toplam meyve ve sebze alımından daha etkili bir şekilde koruduğunu göstermektedir.

Bunları yiyin: brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası, Çin lahanası, roka, şalgam, turp.

Koyu yapraklı yeşillikler. Ispanak ve diğer koyu renkli yapraklar karotenoidler, özellikle beta karoten, lutein ve zeaksantin – daha düşük meme ve diğer kanser riski ile bağlantılı antioksidanlar bakımından zengindir. Ayrıca, DNA hasarını onaran bir B vitamini olan folat bakımından da yüksektirler, roka ve lahana gibi bazıları, turpgiller ailesinin üyeleri olarak çifte görev yaparlar.

Bunları yiyin: ıspanak, lahana, pazı, marul, kara lahana, pancar yeşillikleri, su teresi, roka.

Domates ve karpuz gibi kırmızı meyve ve sebzeler, apoptozu (kanser hücresi ölümünü) destekleyen güçlü bir antioksidan olan likopen içerir ve metastazı (kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılmasını) engeller ve prostat, meme ve diğer kanserlere karşı korur.

Bunları yiyin: domates, karpuz, pembe greyfurt, guava, papaya, kırmızı havuç, hurma.

Böğürtlen ve kırmızı lahana gibi mor-kırmızı-mavi gıdalar antosiyaninler, iltihabı azaltan, apoptozu uyaran, metastazı engelleyen ve meme, prostat, kolon, akciğer ve diğer kanserlere karşı koruyan antioksidanlar bakımından zengindir. Kırmızı üzüm, siyah erik ve yaban mersini gibi bazıları ayrıca bir başka kanser önleyici antioksidan olan resveratrol içerir. 

Bunları yiyin: pancar, kırmızı lahana, kiraz, nar, böğürtlen, yaban mersini, patlıcan, mor karnabahar, siyah erik, kuru erik, kırmızı veya mor üzüm.

Tatlı patates ve mango gibi sarı-turuncu meyve ve sebzeler, özellikle beta-karoten ve alfa-karoten olmak üzere kanseri önleyici karotenoidlerle doludur. Tatlı patates ve kış kabağı gibi bazıları da lif bakımından yüksektir, bu da kolorektal ve diğer kanser türlerinin riskini azaltır.

Bunları yiyin: havuç, kış kabağı, balkabağı, papaya, mango, kayısı, sarı pancar, koyu yapraklı yeşillikler.

Meyveler, flavonoidler, proantosiyanidinler, ellagitanninler ve lignanlar dahil olmak üzere çeşitli fitokimyasalların yanı sıra iltihabı azaltan, DNA hasarını en aza indiren, apoptozu teşvik eden, kanser hücresi çoğalmasını hafifleten ve çeşitli kanserlere karşı koruma sağlayan diğer bileşikler açısından zengindir. Meyveler ayrıca kanser gelişimini yavaşlatabilecek kanser önleyici lif ve C vitamini ile doludur.

Bunları yiyin: böğürtlen, yaban mersini, ahududu, çilek, kızılcık, dut, mürver.

Soğan ve sarımsak gibi alliumlar, kanserojenlerin yok edilmesini destekleyen ve kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen kanser önleyici kükürt bileşikleri içerir. Soğanlar ayrıca yumurtalık kanserine ve diğer kanser türlerine karşı koruma sağlayan antioksidan ve antienflamatuar aktiviteleri olan bir bileşik olan kersetin açısından da zengindir. Ve kırmızı soğan, kanser önleyici antosiyaninler içerir.

Bunları yiyin: soğan, sarımsak, pırasa, frenk soğanı, yeşil soğan, arpacık soğanı, rampalar.

Fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller, kanser önleyici lifin yanı sıra kanser hücresi çoğalmasını azaltan ve prostat, meme, cilt ve karaciğer kanseri hücrelerinde apoptozu indükleyen inositol heksafosfat (IP6) adı verilen bir bileşik ile yüklüdür. Siyah fasulye ve barbunya ayrıca antosiyaninler olarak bilinen kansere karşı koruyucu bileşikler içerir. Ve araştırmalar, daha yüksek baklagil alımını kolorektal kanserlerde önemli bir azalma ile ilişkilendiriyor.

Bunları yiyin: siyah fasulye, barbunya fasulyesi, nohut, barbunya, beyaz fasulye, mercimek, maş fasulyesi, soya fasulyesi.

Kuruyemişler ve tohumlar, anti-inflamatuar E vitamini ve tekli doymamış yağlar dahil olmak üzere çeşitli koruyucu bileşikler içerir ve araştırmalar, daha yüksek fındık tüketimini, özellikle sindirim sistemi kanserleri olmak üzere kanser riskinin azalmasıyla ilişkilendirir. Brezilya fıstığı selenyum ile yüklüdür, yer fıstığı (teknik olarak bir baklagil) resveratrol içerir ve keten tohumları lignanlar, daha düşük meme ve diğer kanser insidansı ile ilişkili anti-inflamatuar bileşikler açısından zengindir. Ayrıca, chia ve keten lif açısından özellikle yüksektir.

Bunları yiyin: badem, ceviz, kaju fıstığı, yer fıstığı, Brezilya fıstığı, chia tohumu, kenevir tohumu, keten tohumu.

Çay, cilt, akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, mide, karaciğer, prostat ve diğer organların karsinojenezini (normal, sağlıklı hücrelerin kanser hücrelerine dönüşme süreci) engelleyen çeşitli kanser önleyici bileşikler açısından zengindir. Yeşil çay, çeşitli kanserlere karşı koruma sağlayan güçlü bir antioksidan olan epigallokateşin gallatın (EGCG) en konsantre diyet kaynağıdır. Siyah çay, güçlü antikanser aktiviteleri olan çeşitli polifenollerde de yüksektir. Ve gerçek Camellia sinensis çay ailesinin üyeleri olmasalar da, rooibos ve bal çalısı çaylarının da kemopreventif özellikleri vardır.

Bunları iç: yeşil çay, matcha, siyah çay, rooibos çayı, balkabağı çayı.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Neden NAC kullanmalısınız

S&P 500 yine rekor seviyeye yaklaştı