içinde

Kilo Verme İlacı: İlaç Üreticileri Oral Formda İlaç Yarışında

İlaç üreticileri, son yılın popülerlik kazanan en yeni sınıf kilo verme ilaçlarının oral versiyonunu ilk pazara sunma yarışında. 2023 Amerikan Diyabet Birliği Bilimsel Oturumları’nda sunulan iki klinik denemenin sonuçları, ilaç şirketlerinin kilo verme ilacını hap formunda geliştirme konusunda ne kadar ilerleme kaydettiklerini gösteriyor.

Eli Lilly’nin Mounjaro’su ve Novo Nordisk’in Ozempic ve Wegovy’si dahil popüler ilaçlar, önemli kilo kaybı sağlayabilir, ancak hepsi haftalık enjeksiyonlar şeklinde verilir. Günlük bir hap formundaki kilo verme ilacı, bazı insanlar için daha kabul edilebilir bir seçenek olabilir.

ADA’nın baş bilim adamı Dr. Robert Gabbay, “Tabletlerin güzel yanı, hemen hemen herkesin, vitamin olsa bile, bir şey için tablet alışık olması. Büyük bir sorun değil” diyor.

Pazar günü, Novo Nordisk, aşırı kilolu veya obez olan ve Tip 2 diyabeti olmayan insanlarda kilo kaybı için Ozempic ve Wegovy’deki aktif bileşen olan semaglutidin oral versiyonuna bakılan bulguları sundu. Faz 3 klinik denemesine katılanların %15’i, ortalama olarak, 68 hafta sonunda vücut ağırlıklarını kaybetti. Bulgular aynı zamanda The Lancet’te yayınlandı.

Denemede görülen kilo kaybı, Novo Nordisk’in aynı süre zarfında semaglutide haftalık enjeksiyon alan kişilerle yaptığı klinik denemelerle paraleldi.

“Gerçekten oyunu değiştiren bir durum,” diyor Gabbay. Bazı insanların, iğnelerden korktukları için, ilaçlarını enjekte edilebilir şekilde değil de hap veya tablet şeklinde almayı tercih ettiklerini ekliyor.

Novo Nordisk için oral semaglutid araştırmalarını yürüten Dr. Mico Guevarra, NBC News’a, kilo verme için bir oral ilacın insanlara daha fazla seçenek sunacağını söylüyor. “Şu anki hedef, bireyselleştirilmiş tedavi için çaba sarf etmektir,” diyor. “Gerçekten hasta hedefine, klinisyenin hedefine ve ne tür bir tedaviyi tercih ettiklerine bağlıdır.”

Oral bir kilo verme ilacı muhtemelen bu yıl piyasada olmayacak. Novo Nordisk sözcüsü Erika Arcieri, şirketin 2023 yılında Gıda ve İlaç İdaresi’ne onay için başvurmayı planladığını söylüyor.

Novo Nordisk’ten daha düşük dozda oral semaglutid olan Rybelsus, zaten Tip 2 diyabet için onaylanmış durumda. Kilo kaybı için yapılan klinik denemede test edilen doz daha yüksekti. Guevarra, bu durumun, semaglutidin biraz daha düşük bir dozu olan Ozempic’in diyabet için onaylanmış olması, yüksek dozlu ilacın Wegovy’nin kilo kaybı için onaylanmış olması durumuyla benzer olduğunu belirtiyor.

Tulane Bariatrik Merkezi’nde obezite tıbbında uzman olan Dr. Shauna Levy, bir kilo verme ilacının muhtemelen insanlara daha fazla seçenek sunacağını ve erişimi artıracağını kabul ediyor ancak yan etkilerin enjeksiyonla görülenlerden daha şiddetli olabileceğini belirtiyor. Rybelsus alan hastaların, enjeksiyona kıyasla daha fazla yan etki bildirdiklerini, özellikle mide bulantısını dile getiriyor.

Araştırmaya dahil olmayan Levy, “Yan etki profili nedir?” diye soruyor. Uyumu da bir endişe konusu: Oral semaglutidin boş bir mideye, sabahları, günlük olarak alınması gerekiyor. “Birçok gereklilik var,” diyor.

Guevarra, oral semaglutidin iyi tolere edildiğini ve yan etkilerin prevalansının enjeksiyona benzer olduğunu belirtiyor. Mide bulantısı en sık bildirilen yan etkiydi, diyor. Genel olarak, oral ilacı alan insanların %80’i, hafif ila orta derecede olduğu belirtilen gastrointestinal problemler bildirdi, bu oran plasebo grubundaki insanlarda %46 idi. Yan etkiler nedeniyle deneme sona ermeden önce ilacı almayı bırakanların oranı %6 idi.

Yine de, ilaç sektöründeki araştırmacılar, oral kilo verme ilaçlarının yerinin olduğunu söylüyorlar.

Eli Lilly’nin obezite klinik araştırmalarını yürüten Dr. Nadia Ahmad, “Obezite hastalarının, benim deneyimime göre, farklı tercihleri vardır,” diyor.

Lilly, Cuma günü bir kilo verme ilacı hakkında sonuçları konferansta sundu. Orforglipron adlı ilacı alan denekler, 36 hafta sonunda vücut ağırlıklarının %9.4 ile %14.7’sini kaybetti, doza bağlı olarak. Faz 2 klinik deneme sonuçları New England Journal of Medicine’da yayınlandı.

Wharton Medical Clinic’ten kilo kaybı uzmanı ve çalışmanın baş yazarı Dr. Sean Wharton, ilacın etkinliğinin “onaylanmış GLP-1’lerle karşılaştırılabilir” olduğunu belirtiyor.

Orforglipron gibi oral semaglutid de sabahları alınır, diyor Wharton. Ancak, orforglipron’un yemekten 30 dakika içinde alınabileceğini ekliyor.

Lilly, orforglipron’u test eden bir faz 3 klinik denemesini başlatıyor, clinicaltrials.gov’a göre.

Şimdiye kadar, oral kilo verme ilaçlarından hiçbiri, ortalama olarak, vücut ağırlığının %22.5’ini 72 hafta sonra azaltmayı gösteren Lilly’nin tirzepatide kadar yüksek bir etkililik göstermedi.

Gabbay, gösterilen kilo kaybının hala önemli olduğunu söylüyor. “Biraz şımarık olduğumuzu düşünüyorum,” diyor, “çünkü birkaç yıl önce bu kadar etkili bir şeyimiz bile yoktu.”

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ServiceNow