içinde

PANDEMİ SONRASI KİLO SORUNLARI

Normal hayatına dönüşün sağlığınıza gölge düşürmesine izin vermeyin. Kırsal bir konaklama ile riskleri azaltın

Karantinadan sonraki yarı normal hayatın faydaları vardır – işten sonra iş arkadaşlarınızla bira içme şansı; dışarıda yemek yemek. Ancak yoğun şehirlerde yaşayanlar için, pandemi öncesi hayatın şamatasına dönüş, stres hormonlarınız üzerinde de zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Uzun çalışma saatleri, kentsel gürültü kirliliğini olumsuz sağlık sonuçlarıyla ilişkilendirmiştir. Çevre Sağlığı Perspektifleri dergisindeki bir araştırmaya göre, 24 saatlik yüksek gürültü seviyeleri, artan depresif semptom riskini arttırır.

Daha yakın zamanlarda, Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, trafik gürültüsü ve bel çevresi arasındaki ilişki konusunda uyarıda bulundu. Her ekstra 10 dB ses için, araştırmaya katılanların, diyet ve egzersizi hesaba katarken bile, %2 oranında artan obezite riski var. Bilim adamları, suçun stres olduğunu öne sürüyorlar: kronik olarak yüksek kortizol, yağ hücrelerinde büyüme talimatı veren enzimleri tetikler.

Panzehir mi? Planlanan şehir gezilerinden vazgeçin ve bir kırsal konaklama için rezervasyon yapın. East Anglia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, doğanın huzurunda ve sessizliğinde zaman geçirmenin yalnızca tükürükteki kortizol seviyelerini (anksiyetenin önemli bir göstergesi) düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda diyastolik kan basıncını düşürdüğünü ve uyku süresini iyileştirdiğini keşfetti. 

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Petrol talebinin 2022’nin sonuna kadar Covid öncesi seviyelere dönmesi bekleniyor

YAZ İÇİN GLUTENSİZ ÇİLEKLİ VE FISTIKLI KEK