içinde

Neden NAC kullanmalısınız

NAC bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ile  bilinir. Ancak yeni araştırmalar NAC’nin çok daha fazla yaparırının olduğunu ortaya koydu. Hatta Covid-19’a karşı korunmada bile bir rol oynayabileceğini öne sürülüyor.

N-asetil sisteinin kısaltması olan NAC, sığır eti, hindi, yumurta, balık ve fındık gibi protein açısından zengin gıdalarda bulunan bir amino asit olan sisteinin ek formudur. Vücudunuz onu yüksek proteinli gıdalarda da bulunan metionin ve serin amino asitlerinden üretebildiğinden, esansiyel olmayan veya şartlı esansiyel bir amino asit olarak sınıflandırılır.

Sistein, vücudun en önemli antioksidanlarından biri olan glutatyon üretimi için gereklidir. “Ana antioksidan” olarak adlandırılan glutatyon, hücrelerdeki serbest radikal hasarına karşı koruma sağlar ve bağışıklık, sağlıklı yaşlanma ve hastalıkların önlenmesinde kritik bir rol oynar.

NAC, glutatyon üretimini teşvik ederek bağışıklık sağlığını destekler ve NAC ile takviyenin bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivitesini ve işlevini geliştirdiği, influenza A virüsünün replikasyonunu engellediği ve grip benzeri atakları ve semptomları önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Şimdi, bazı araştırmacılar NAC’nin Covid-19’u önleme ve tedavi etmede potansiyel olarak güçlü olabileceğini öne sürüyor.

Ancak NAC, bağışıklığın ötesinde faydalar sunar. Bazı önemli noktalar:

1. Akciğer ve solunum fonksiyonu.

NAC, hücresel hasara karşı koruma sağlayarak, akciğerlerdeki iltihabı azaltarak ve mukus salgılarını incelterek, sağlıklı solunum ve solunum fonksiyonunu destekleyebilir. Bulgular karışıktır, ancak bazı araştırmalar NAC’nin akciğer fonksiyonunu iyileştirebileceğini, hırıltı ve öksürüğü azaltabileceğini ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve bronşit gibi solunum rahatsızlıklarına fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

 2. Beyin sağlığı.

NAC, glutatyon seviyelerini artırarak ve oksidatif hasarı azaltarak beyin sağlığını ve bilişsel işlevi geliştirebilir. Bazı insan denemeleri, NAC’yi gelişmiş beyin işleviyle ilişkilendiriyor ve diğer araştırmalar, nörodejenerasyona karşı koruyabildiğini, bilişsel işlev kaybını yavaşlattığını, hafıza kaybını önleyebileceğini ve Alzheimer hastalığı ve diğer bilişsel bozulma riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

3. Psikiyatrik bozukluklar ve bağımlılıklar. 

NAC, bipolar bozukluk ve şizofreni dahil olmak üzere oksidatif stresle ilişkili olduğu düşünülen belirli psikiyatrik durumlara fayda sağlayabilir. Ve obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) ve depresyon tedavisinde umut vaat ediyor. NAC, madde kötüye kullanımı ve bağımlılıklarında da rol oynayabilir. Çalışmalar, istekleri azaltabileceğini, yoksunluk semptomlarını azaltabileceğini ve nüksetme şansını azaltabileceğini göstermektedir.

4. Detoks ve karaciğer desteği. 

Sistein, vücudun çevresel toksinler ve kimyasallarla başa çıkmasına yardımcı olur – hastane ortamlarında, aşırı dozda parasetamol (asetaminofen) sonrasında karaciğer ve böbrek hasarını azaltmak için intravenöz NAC kullanılır. Bazı araştırmalar, NAC takviyesinin iltihabı azaltabileceğini, serbest radikal hasarına karşı koruyabileceğini ve bazı karaciğer hastalığı formları olan kişilerde karaciğer fonksiyonlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

5. Sağlıklı yaşlanma.

Vücudun glutatyon seviyeleri yaşla birlikte doğal olarak azalır, bu nedenle glutatyonu artırarak NAC bu düşüşü azaltabilir. Yakın tarihli bir çalışmada, glutatyon üretimi için de gerekli olan NAC ve glisin kombinasyonunu alan denekler, iltihaplanma, insülin direnci, vücut yağı ve bilişsel işlev dahil olmak üzere yaşlanmanın birçok karakteristik etkisinde iyileşmeler gösterdi. Diğer araştırmalar, NAC’nin kanser hücresi büyümesini engelleyebileceğini, kardiyovasküler hastalık ile ilişkili belirteçleri azaltabileceğini, yaşlanmanın etkilerini azaltabileceğini ve uzun ömürlülüğü destekleyebileceğini öne sürüyor.

Çoğu insan diyet kaynakları yoluyla yeterli sistein yapabilir, ancak düşük protein alımı, sistein ve glutatyon düzeylerinin azalmasıyla bağlantılıdır, bu nedenle veganlar ve vejeteryanlar eksik olabilir. Ayrıca, vücudunuzun sistein sentezlemek için folat, B6 vitamini ve öncelikle hayvansal proteinlerde bulunan B12 vitamini gibi diğer besinlere ihtiyacı vardır. Bunlardan herhangi biri yetersiz kalırsa, NAC ile takviye yapmak boşlukları doldurabilir.

Katkı maddesi veya dolgu maddesi içermeyen yüksek kaliteli bir kapsül, tablet veya yumuşak jel olanlardan tercih edin. 500 veya 600 mg formülasyonlar. Genel olarak, önerilen doz günde bir veya iki kez, tercihen emilimi artırmak için aç karınla 500-600 mg’dır.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

YAZ İÇİN GLUTENSİZ ÇİLEKLİ VE FISTIKLI KEK

Anti-Kanser Diyeti