içinde

İngiltereden çarpıcı araştırma. Ölenlerin yaş profili gençleşti

Resmi istatistikler, Covid’in şu anda Birleşik Krallık genelinde günde ortalama 100 can aldığını gösteriyor. Ancak rakamlar hikayenin sadece bir kısmını anlatıyor. Bilim adamları ve akademisyenler, önceki dalgalarla nasıl karşılaştırıldıklarını görmek için ölmekte olan kişilerin profillerine bakıyorlar.

Peki ne biliyoruz?

Covid ile ölenlerin yaş profili değişti. Ocak ayında ikinci dalganın zirvesinde, 65 yaş altı ölümlerin sadece %11’ini oluşturuyordu. Son haftalarda, ölümlerin yaklaşık %25’ini oluşturdular.

Bununla birlikte, bu seferki toplam ölüm sayısı önemli ölçüde daha düşük. 13 Ağustos’a kadar olan haftada, Birleşik Krallık’ta 652 ölüm kaydedildi. 22 Ocak haftasında ise rakam 9.056 olarak gerçekleşti.

Open University’de uygulamalı istatistikler fahri profesörü Kevin McConway, 13 Ağustos’a kadar olan haftada İngiltere ve Galler’de kaydedilen 571 Covid ölümünün %7’sinin 50 yaşın altındaki kişiler arasında olduğuna dikkat çekiyor. Bir haftadaki ölümler bu yıl Mart ayının sonlarındaydı ve o zamanlar sadece %4’ü 50 yaşın altındaydı.

Geriye dönüp bakıldığında – 2020 Ekim ortasında – genel ölüm rakamlarının kabaca benzer olduğu dönemde, Kovid kaynaklı ölümlerin %2’den azı 50 yaşın altındaki insanlardan oluşuyordu.

Yaşlı insanların önceki dalgalara kıyasla daha az ölmesinin nedeni, Birleşik Krallık’ın nüfus gruplarına yaşa göre öncelik veren aşılama programının etkinliğidir. Aşı kapsamı tüm yaş gruplarında eşit olsaydı, uzmanlar yaşlılarda Kovid kaynaklı ölümlerin neredeyse tamamının aynı oranda olmasını beklerdi. Ancak daha genç yaş grupları, daha büyük yaş grupları ile aynı oranda aşılanmamaktadır ve bu, gençlerin ölmesinde nispi bir artışa neden olmaktadır.

“Geçen Ekim ayında aşımız yoktu ve Mart ayının sonlarında daha büyük yaş gruplarındaki çoğu insan aşılanmıştı, ancak her iki dozla da olması gerekmiyordu.

McConway, “Kovid ölümleri arasında gençlerin bu artan oranı açıkça aşı ile çok şey yapıyor” dedi. “Yani, eğer ölen insanlar gençleşmiyorsa, bu gerçekten oldukça endişe verici olurdu.”

Aşı olmanız Covid’den ölemeyeceğiniz anlamına gelmez

Aşıların ciddi hastalık ve ölümleri önlemede çarpıcı biçimde etkili olduğuna dair çok güçlü kanıtlar olmasına rağmen, bunlar mükemmel değildir.

Public Health England’a göre, 1 Şubat ve 15 Ağustos arasında Delta vakaları olarak teyit edilen 1.189 ölümün yaklaşık %57’si en az iki hafta önce ikinci aşısını almıştı.

Bath Üniversitesi’nde matematiksel biyoloji alanında kıdemli öğretim görevlisi olan Dr Kit Yates, yetişkin nüfusun çoğu artık tam olarak aşılandığından, ölenlerin aşı olma olasılığının daha yüksek olduğunu açıkladı. Herkes tam olarak aşılanmış olsa bile, bazı insanlar yine de ölecektir – bu, aşıların ölümü azaltmada etkili olmadığı anlamına gelmez.

Erkekler daha fazla risk altında

Kovid’e nispeten benzer bir oranda yakalanmasına rağmen, muhtemelen biyolojik ve davranışsal faktörlerin bir karışımı nedeniyle erkekler hala kadınlardan daha fazla ölüyor. 13 Ağustos’a kadar olan haftada İngiltere ve Galler’de kaydedilen 571 ölümün %59’u erkekti.

Ölüm oranları muhtemelen artmaya devam edecek

Dün, pozitif bir testten sonraki 28 gün içinde 174 ölüm bildirildi. Bilim adamları, okulların ve üniversitelerin yakında yeniden açılmasıyla vaka oranlarının tekrar artmasını ve ardından ölüm oranlarında olası bir artış olmasını bekliyor. Birleşik Krallık’taki ilk veriler, ikinci aşıyı takip eden haftalarda ve aylarda antikor seviyelerinin düştüğünü öne sürse de, bunun aşıların ciddi hastalık ve ölüme karşı koruma kabiliyeti üzerinde ne gibi bir etkisi olduğu açık değildir.

Bu nedenle, Cambridge Üniversitesi’ndeki Tıbbi Araştırma Konseyi’nin biyoistatistik biriminin eski üyesi Prof Sheila Bird, “uyanık ve temkinli” kalmamız gerektiğini söylüyor.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Microsoft, 38 milyon kaydı ifşa etti

Japonya’da kadını liderlik rollerine yükseltmek için baskı artıyor