içinde

Japonya’da kadını liderlik rollerine yükseltmek için baskı artıyor

Naomi Koshi, Haziran ayında Japonya’nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden birinin yönetim kuruluna seçildiğinde, ülkede kurumsal merdivenin zirvesine ulaşan birkaç kadından biri oldu.

Artık orada olduğuna göre, diğerlerini de kendisiyle birlikte yukarı çekmek istiyor.

Hukuk firması Miura & Partners’ın ortağı Koshi, yakın tarihli bir röportajda, “Japonya’da artık çoğu şirkette sadece yaşlı adamlar karar veriyor” dedi. “Yönetim kurullarında daha fazla kadın oyu varsa, şirketleri değiştirebiliriz” diye ekledi, “Karar alma sürecine daha fazla insan katılırsa, bu kültürü değiştirecek ve yenilik yaratacaktır.”

Japon şirketleri, daha fazla kadını otorite pozisyonlarına yükseltmek için hem yurtiçinde hem de yurtdışında artan bir baskı altında. Gelecek yıl, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, en üst kademesinde listelenen şirketleri, kadınların teşviki de dahil olmak üzere çeşitliliği sağlamak için adımlar atmaya zorlayan yeni kurallar benimseyecek. Bu Japonya borsasını diğer büyük borsalarla uyumlu hale getirecek bir hareket. Bu ay Nasdaq, daha geniş kapsamlı olsa da benzer bir politika için ABD’den onay aldı.

Japonya’daki çabalar, siyasi ve iş dünyası liderlerinin, gelişmiş dünyadaki en şiddetli eşitsizliklerden bazılarıyla karşı karşıya kalan Japon kadınlarına yönelik fırsatları artırmaya yönelik on yıllardır verilmeyen sözlerin üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Tam zamanlı çalışan olarak işe alınma olasılıkları daha düşük ve ortalama olarak erkeklerden neredeyse %44 daha az kazanıyorlar. Birçoğu çocuk sahibi olduktan sonra işini bırakıyor ve Japonya’nın kıdeme dayalı sisteminde kaybedilen zamanı telafi etmek neredeyse imkansız.

Japon şirketleri genellikle kendi kadrolarından yönetim kurullarını dolduracak kadar nitelikli kadın aday bulamadıklarından şikayet ediyor. ABD’deki Fortune 500 şirketlerinin yaklaşık dörtte biri ile karşılaştırıldığında, hükümet istatistiklerine göre Japonya’da borsaya kote şirketlerdeki yöneticilerin yalnızca %6’sı kadın. Japonya’da hemen hemen hepsi yönetim kurullarında oturdukları şirketlerin dışından geliyor.  Koshi ve iş arkadaşı Kaoru Matsuzawa, bu yıl yüzlerce kadını yönetim kurulu pozisyonları için eğitmeyi ve onları şirketlerle eşleştirmeyi amaçlayan Onboard şirketini kurdu.

Değişen kurumsal yönetim standartları, yönetim kurullarında daha fazla çeşitlilik ve daha fazla dış yönetici gerektirdiğinden, Koshi’nin şirketinin doldurabileceği boşluklar açılacak.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

İngiltereden çarpıcı araştırma. Ölenlerin yaş profili gençleşti

Jeff Bezos’un serveti ne kadar?