içinde , ,

Garajlarda Başlayan 12 Milyar Dolarlık Şirket

Garajlarda Başlayan 12 Milyar Dolarlık Şirket

Dünyanın en başarılı şirketlerini düşündüğümüzde, başlangıçta büyük büyük ofislere ve onbinlerce çalışanlara sahip olduklarını görüyoruz. Aslında, pek çok işletme ya kurucunun yatak odasında ya da ev garajında ​​başladı. 

Garajlarda başlayan 12 milyar dolarlık şirketleri bilmek ister misiniz? Bu makale, ‘az kaynak ve fon’ ile ne kadar başarı elde edilebileceğini gösteriyor. 

1. Microsoft

Milyar Dolarlık Şirketler – Microsoft

Bill Gates ve Paul Allen, 1975’te Microsoft’u kurdular; çalışma alanı olarak küçük bir garajda ve onlara yardımcı olacak çok az kaynakla.Geliştirdikleri ilk işletim sistemi, yaklaşık 80.000 $’lık bir ücret karşılığında lisans alabildiler.

Daha sonra, Windows’un doğduğu birkaç yıl sonra daha gelişmiş yazılım projeleriyle uğraşmaya devam ettiler. Microsoft her zaman ilerlemekte ve yeni, heyecan verici ürünler ortaya çıkarmaktadır. Bill Gates’in servetinin şu anda neredeyse 100 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve dünyanın en zengin 2. insanı.

2. Dell

Milyar Dolarlık Şirketler – Dell

Michael Dell, üniversiteyi bırakan bir başka ünlü girişimcidir. 1984 yılında kendi garajında ​​sipariş üzerine özel olarak yapılmış bilgisayarlar yapmaya başladı.

Bundan sadece 1 yıl sonra üniversiteyi bırakma zamanının geldiğine karar verdi; ve şirketi kendi ofisinden genişletmek için Kuzey Austin’e taşındı. Dell artık pazardaki en güçlü rakiplerden biri ve aynı zamanda en yüksek hasılat yapanlardan biri haline geldi.

3. Google

Milyar Dolarlık Şirketler – Google

Larry Page ve Sergey Brin Google’ı 1998 yılında, Susan Wojcicki tarafından kendilerine verilen Kaliforniya’daki bir garajda yarattı. Google’ı yaratmaları beş ay sürdü, ardından çok fazla zamanlarını almaya başladıklarını söylediler ve aslında şirketi Excite’a yaklaşık 1 milyon dolara satmaya çalıştılar.

Google şu anda tahmini olarak 350 milyar dolar değerinde, ki bu kesinlikle inanılmaz. 2017 itibariyle, Larry Page ve Sergey Brin, 30 milyar doları aşan net varlıkları ile dünyanın en zengin insanlarından ikisi.

4. Amazon

Milyar Dolarlık Şirketler – Amazon

Amazon.com, 1994 yılında Jeff Bezos tarafından kuruldu ve başlangıçta sadece küçük bir çevrimiçi kitapçıydı. Amazon’u kurduğunda, Washington, Bellevue’deki evinin garajında ​​çalışıyordu.

İlk kitabını ancak bir yıl sonra satabildi. Ancak kısa süre sonra iş büyümeye başladı ve şimdi dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi haline geldi. Bezos kitap satmaktan istediğini satmaya başladı. 2018’de Jeff Bezos’un net varlığı 135,5 milyar dolar, bu onu dünyanın en zengin insanı yapıyor.

5. Apple

Milyar Dolarlık Şirketler – Apple

Apple bilgisayarlar 1976’da Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından 50 birim Wozniak’ın Apple I ürününü yerel bir perakendeciye satarak başladı. Jobs, bilgisayarlar için tüm parçaları sipariş etti ve 50’sinin tamamını küçük ekiplerinin yardımıyla sadece 30 günde inşa ettiler.

Yavaş yavaş teknolojilerini artırıp yeni sistemler getirdiler ve Apple artık dünyanın en büyük ve en değerli teknoloji şirketi haline geldi.

Steve Jobs artık aramızda olmasa da dünyanın değişmesine yardımcı oldu ve mirası Apple’ın başarısıyla yaşamaya devam ediyor.

6. Hewlett Packard

Milyar Dolarlık Şirketler – Hewlett Packard

HP ilk olarak 1939’da Bill Hewlett ve Dave Packard tarafından kurulan “Silikon Vadisi” adlı küçük bir teknoloji kulübü olarak başladı. İkisinin başlangıçta yatırım yapmak için sadece 538 doları vardı ve o zamanlar bugünkünden çok daha değerliydi ve işe çok çeşitli ürünler satarak başladılar.

Hewlett Packard daha sonra teknoloji pazarında daha fazla uzmanlaşmaya başladı. Bugün dünyanın önde gelen teknoloji firmalarında biri olmayı başardı.

7. Yankee Candles

Milyar Dolarlık Şirketler – Yankee Candles

Michael Kittredge, garajında ​​kendi mumlarını yaratmaya başladığında sadece 16 yaşındaydı. Mumları aslında Anneler Günü’nde mum boya kalemlerini eriterek yaptığı annesi için bir hediye olarak düşünmüştü. Ancak komşuları ilgi göstermeye başladı. Onları satmaya başlayınca iki sınıf arkadaşı yardım etmek için ona katıldı.

Şirket 1969’da kuruldu ve çok hızlı bir şekilde büyüdü. 1999’da Michael onu satmaya karar verdi. Yankee Candles, oradaki en büyük ve en popüler mum üreticilerinden biridir.

8. Disney

Milyar Dolarlık Şirketler – Disney

Farkına varamayacağınız başka bir şirket aslında bir garajda kuruldu, Disney. Walt Disney, kardeşi Roy ve amcası Robert, Alice’in Harikalar Diyarı komedilerini 1923’te Robert’ın garajında ​​çekmeye başladılar.

O zamandan beri ne kadar yol kat ettikleri inanılmaz; şu anda dünya çapında en yüksek hasılat yapan medya holdingi konumundalar.

9. Harley Davidson

Milyar Dolarlık Şirketler – Harley Davidson

1901’de William S. Harley, küçük bir motorla bir bisiklete güç sağlamak için planlar tasarladı. Williams’ın bir arkadaşı olan Arthur Davidson, bu motosikletleri Wisconsin, Milwaukee’deki küçük bir ahşap kulübede inşa etmek için onunla çalıştı.

Harley-Davidson resmi olarak 1903’te kuruldu ve artık her motosiklet tutkunu kendi Harley’ini istiyor.

10. Maglit

Milyar Dolarlık Şirketler – Maglite

1950’de Anthony Maglica, sadece 125$ tasarrufla bir torna tezgahında çalışmaya başladı. 1974’te, Anthony’nin el feneri için gerekli olan bireysel bileşenleri üreticilerine teslim edeceği Mag Instrument olarak kuruldu. Ancak bundan sadece birkaç yıl sonra, müşterilerinin kendi bileşenlerini kullanarak oluşturduklarından daha dayanıklı el fenerleri yapabileceğini düşündü. Bu yüzden onları yaratmak için kendi başına yola çıktı ve 1976’da MagLite markası altında el feneri satmaya başladı. Artık el feneri pazarına hakim ana marka.

11. Mattel

Milyar Dolarlık Şirketler – Mattel

Mattel, 1969 yılında Güney Kaliforniya’da bir garajda kuruldu. Kurucular, Harold Matson ve Elliot Handler, oyuncak bebek evleri inşa etmek için resim çerçevesi sıyrıklarını kullandılar.

Oyuncak evleri çok popüler hale geldi ve sonunda resim çerçevelerinden daha iyi sattılar, bu yüzden dikkatlerini oyuncak endüstrisine çevirdiler. Mattel, Inc, bugüne kadarki en yüksek hasılat yapan oyuncak üreticisidir.

12. Lotus

Milyar Dolarlık Şirketler – Lotus

Lotus Cars, 1948’de Anthony Colin Bruce Chapman’ı kurdu ve aslında ilk Lotus arabasını Londra, Hornsey’deki ‘The Railway Hotel’in yanındaki bir ahırda inşa ederek başladı.

Chapman, Lotus arabaları yapmaya başladığında sadece 20 yaşındaydı. Şimdi inanılmaz derecede popüler spor arabalar ve rekabetçi yarış arabaları üretmektedir.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dünyanın En Pahalı 10 Evi

Türkiye’deki tüm avukatlar, adres ve telefon numaraları