içinde , ,

ELON MASK TWITTER’IN FİYATINI UCUZLATIYOR

Mali uzmanlar, Elon Musk’ın Twitter’ı orijinal teklifinden 44 milyar dolardan milyarlarca daha azına satın almak için yüksek bahisli bir yıpratma savaşına girebileceğini söylüyor. Anlaşmadan çekilmek istemesinin geleneksel bir bilgelik olduğu düşünülüyor. Musk’ın anlaşma para birimi olarak hizmet eden Tesla ile birlikte teknoloji sektörünün geri kalanıyla Twitter’ın hisse senedi fiyatının düşmesinden sonra daha az ödemek istediğini söylüyorlar (175 milyon hisseye sahip; hesabı siz yapın).

Şimdi, Musk’ın Twitter anlaşması çılgınlığının daha fazla yöntemi olduğunu söylüyorlar, kendisi için felaketle sonuçlanabilecek şekillerde hala zar atıyor olsa bile. Bankacıların Musk’ın uyguladığı oyun planı bir yıpratma savaşıdır. Uzun bir oyun oynamak ve teslim olana kadar düşmanı yıpratmak. Esasen, teslim olana kadar savaş alanında değiştirebileceklerinden daha fazlasını öldürürsünüz.

Musk’ın Twitter ile savaşı, kurumsal anlaşmazlıkları çözmek için gidilecek yer olan Delaware Chancery Court olarak bilinen bir savaş alanını içeriyor. Twitter’ın Musk’ı şirketi satın almak için yaptığı 44 milyar dolarlık ilk teklifini yerine getirmeye zorlamak için açtığı dava üzerine 17 Ekim’de bir dava başlayacak. Bu bankacılar, ancak finansal koşulları aniden değiştiğinde şartları değiştirmeye çalışan zengin iş türlerine sıcak bakmadığını bildiğini söylüyor.

Hatırlayacağınız üzere Musk, Twitter hisselerini ele geçirmeye başladığında gerekli özeni göstermişti ve ardından şirketi satın almak için “en iyi ve son teklifini” yapmıştı. Aslında, onlardan kurtulmayı ve her yerde bulunan sosyal medya sitesini başarılı bir iş gibi bir şeye dönüştürmeyi planladığını söyledi. (Tüm etkisine rağmen, Twitter neredeyse hiç para kazanmaz.)

Chancery yargıçları, yıllar boyunca her türden BS’yi gördü ve muhtemelen Musk ve mazeretlerini aynı kategoriye atacaklar. Bir mahkeme kararı, onu 44 milyar doların tamamını (Twitter’ın şu anki 41.61 dolarlık hisse fiyatına karşılık 54.20 dolar) ödemeye zorlayabilir; bu, Musk gibi zengin (260 milyar dolar) biri için bile oldukça büyük bir miktardır. Bankacılar Musk’ın buna hazır olduğunu söylüyor. Ayrıca, Musk Delaware Yüksek Mahkemesi’ne başvurmaya da hazır. Temyizin yaklaşık sekiz ay veya belki bir yıl süreceğini, ancak belirsizliğin artmasıyla Twitter’ın işinin çökmeye devam edeceğini düşünüyor. Reklamverenler, Musk’ın bot sorunları ve yaklaşan durgunluk hakkındaki yorumlarının ortasında şimdiden çıldırıyor.

Para kısıtlı olacak ve herhangi bir yüksek teknoloji şirketinin, altyapılarını yemeye başlamadan önce sayıları işlemesini sağlamak için uygulayabileceği çok sayıda işten çıkarma turu var. Musk, Twitter’ın hissedarlar tarafından hisse senetleri 30 dolar ve altına düştüğü için önemli ölçüde daha düşük bir fiyata teslim olmaya baskı yapacağına inanıyor. Musk’ın avukatı yorum yapmaktan kaçındı.

Bu işe yarayacak mı? Delaware Üniversitesi’ndeki Weinberg Kurumsal Yönetim Merkezi’nin kurucu direktörü ve bir Chancery Court uzmanı olan Charles Elson böyle düşünüyor. Fox Business’tan Eleanor Terrett’e, “İtiraz süreci aylar alabilir – muhtemelen altı ila sekiz, bu yüzden Musk’ın daha iyi bir anlaşma müzakere etmek için o belirsiz zamandan faydalanması mantıklı olur” dedi.

Tahmini: Musk fiyattan yaklaşık %5 indirim yapar ve Twitter yeni bir anlaşmayı kabul eder.

Ya da belki Twitter temyizde kazanır ve Musk’ı 44 milyar doların tamamını ödemeye zorlar. Tesla’nın hisseleri durgunluk korkuları arasında düşmeye devam ederken, Musk iki azalan varlığa sahip olacaktı.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Türkiye’deki üniversitelerin listesi