içinde

Jeff Bezos’un serveti ne kadar?

Jeff Bezos, tahmini net değeri 183,8 milyar dolar ile en zenginler listesinin zirvesinde yer alıyor. Bu rakam Forbes’un gerçek zamanlı rakamlarından geliyor. Jeff Bezos, dünyanın en büyük ve en başarılı çevrimiçi pazar yerlerinden biri olduğu söylenen dünyaca ünlü Amazon’un kurucusudur.

Son zamanlarda dünyanın en zengin insanının kim olduğu hakkında çok fazla konuşma yapıldı ve Jeff Bezos’un net değeri son zamanlarda çok dalgalanıyor. Ancak Jeff Bill Gates’i tahttan indirdi ve dünyanın en zengin adamı oldu.

Erken dönem

Jeff Bezos, 12 Ocak 1964’te New Mexico, Albuquerque’de doğdu. Büyükbabası oradaki ABD Atom Enerjisi Komisyonunun bölge müdürüydü ve erken emekli oldu. Jeff bir genç olarak orada birçok yaz geçirdi, onunla çalıştı.

Bezos’un bilim ve teknoloji merakı küçük yaşlarda başlamıştı. Bir keresinde küçük kardeşlerini odasından uzak tutmak için bir elektrik alarmı kurmuştu.

Jeff, Florida Üniversitesi’nde Öğrenci Bilim Eğitim Programına katıldı ve Miami Palmetto Lisesi’ne gitti..

Jeff Bezos’un Kariyeri

Jeff 1986’da Princeton Üniversitesi’nden mezun oldu ve Wall Street’te bilgisayar bilimi alanında çalışmaya başladı. Bundan sonra, Fitel olarak bilinen bir şirket için uluslararası ticaret için bir ağ kurdu.

Daha sonra Bankers Trust’ta çalıştı ve ayrıca riskten korunma fonu şirketi D. E. Shaw & Co.’da İnternet özellikli iş fırsatları üzerinde çalıştı.

1994 yılında, çevrimiçi kullanılmış bir kitapçı olarak başlayan Amazon.com’u kurdu. Envanter, sitenin popülaritesi gibi hızla büyüdü; ve 1998’de Jeff, Forbes 400 listesinde yerini aldı.

Amazon, 800.000’den fazla kişiyi istihdam ederek dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi haline geldi ve her şeyin onun ikinci el kitap satmasıyla Bezos’un evinde başladığını düşünmek hayret verici.

2018’de Bezos, Bill Gates’i zirveden düşürerek dünyanın en zengin adamı oldu.

O sırada net değeri 150 milyar dolara ulaştı; ancak bu, MacKenzie Bezos ile evliliğinden boşanmasından önceydi. Boşanma sonucunda yaklaşık 35 milyar dolarlık Amazon hissesi aldı ve tesadüfen onu dünyanın en zengin kadınlarından biri yaptı.

Tarihin en pahalı boşanması olarak tarihe geçti.

2020 itibariyle Jeff Bezos’un net değeri kabaca 183.8 milyar dolar.

Jeff Bezos parasını nasıl harcıyor?

Jeff Bezos dünyanın en zengin insanıdır. Medine’deki ana üssünün 25 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Komşular arasında dünyanın en zengin 2 numaralı adamı Bill Gates var.

Wealth-X’e göre Manhattan’da, Bezos’un Central Park West’teki Century binasındaki üç bağlantılı dairesi en az 17 milyon dolar değerinde.

Seattle Times’a göre Bezos, 2013’ten başlayarak “Atlantik Okyanusu’nun 14.000 fit aşağısından birkaç Apollo güçlendirici roket motorunun kalıntılarının” kurtarılmasını da finanse etti.

65 milyon dolarlık birinci sınıf özel jeti var; 2015 Gulfstream G-650ER, holding şirketi Poplar Glen aracılığıyla. Bezos Expeditions, Basecamp, Juno Therapeutics, Workday ve Twitter gibi işletmelere yatırım yaptı.

Wealth-X’e göre Bezos’un Bezos Expeditions’daki tahmini değeri en az 880 milyon dolar.

The New York Times, Bezos’un 2017’de Seattle’daki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’ne 35 milyon dolar bağışladığını bildirdi. Bezos ayrıca Basın Özgürlüğü için Muhabirler Komitesi’ne 1 milyon dolar verdi.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Japonya’da kadını liderlik rollerine yükseltmek için baskı artıyor

Tüm Zamanların En İyi 50 TV Şovu