içinde

Microsoft, 38 milyon kaydı ifşa etti

Etkilenen 47 kuruluş arasında American Airlines, Ford, B Hunt ve Maryland Sağlık Bakanlığı ve New York City toplu taşıma sistemi gibi kamu kurumları vardı.

Güvenlik firması UpGuard Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bir Microsoft hizmetinde saklanan özel bilgiler de dahil olmak üzere yaklaşık 38 milyon kaydın bu yıl yanlışlıkla açıkta bırakıldığını söyledi. Dijital güvenlik şirketinin soruşturmasına göre, isimler, adresler, finansal bilgiler ve Covid-19 aşı durumları gibi bilgilerin korunmasız olduğu belirtildi.

Etkilenen 47 kuruluş arasında American Airlines, Ford, B Hunt ve Maryland Sağlık Bakanlığı ve New York City toplu taşıma sistemi gibi kamu kurumları vardı. Hepsi, halkla etkileşim kurmak için web sitelerinin ve mobil uygulamaların oluşturulmasına izin veren Power Apps adlı bir Microsoft ürünü kullandı. UpGuard’a göre, hizmetin varsayılan yazılım yapılandırma ayarı, etkilenen kuruluşların verilerinin Haziran 2021’e kadar korumasız kalması anlamına geliyordu. Bu araştırma projesinin bir sonucu olarak Microsoft, o zamandan beri Power Apps portallarında değişiklikler yaptı.

Microsoft, olası güvenlik riskleri ortaya çıktığında, sorunları kendileri çözebilmeleri için müşterilere bildirdiğini söyledi. Bir sözcü, “Güvenliği ve gizliliği ciddiye alıyoruz ve müşterilerimizi, ürünleri gizlilik ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak şekilde yapılandırırken en iyi uygulamaları kullanmaya teşvik ediyoruz” dedi. Bu araştırma projesinin bir sonucu olarak Microsoft, o zamandan beri Power Apps portallarında değişiklikler yaptı.

Ancak UpGuard, “sorunun devam etmesine izin vererek, sistemsel veri gizliliği kaybını bir son kullanıcı yanlış yapılandırması olarak etiketlemek” yerine, yazılımın kaynağında ve müşterilerin onu nasıl kullandığına bağlı olarak çalışma şeklini değiştirmenin daha iyi olacağını söyledi.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ekim 2013’ten 23 Ağustos 2021’e kadar Bitcoin fiyatı

İngiltereden çarpıcı araştırma. Ölenlerin yaş profili gençleşti