içinde

S&P 500 yine rekor seviyeye yaklaştı

Hisse senetleri Salı günü Wall Street’te yükseldi ve Fed başkanının enflasyonun ekonomi ve piyasalar için yalnızca geçici bir sorun gibi göründüğünü bir kez daha söylemesiyle S&P 500’ü (The Standard and Poor’s 500) rekor seviyeye doğru itti.

S&P 500 , Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının piyasaların daha da sakinleşmesine yardımcı olmasının ardından 21,65 veya %0,5 artarak 4,246.44’e yükseldi. S&P 500, %2.1’e kadar düştükten sonra iki Pazartesi önce belirlediği tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %0.2’ye geri döndü.

Dow Jones Sanayi Ortalaması 68,61 puan veya %0,2 artarak 33.945,58’e ve Nasdaq bileşik endeksi 111,79 veya %0,8 artarak 14.253,27’ye yükseldi.

Endeksler güne karışık başladı, ancak Powell’ın bir kongre alt komitesine ekonomiyi vuran enflasyon patlamasının çoğunlukla arz kıtlığıyla çevrili alanlarla sınırlı olduğunu söylemesiyle daha inandırıcı bir şekilde yükseldi. Bu nedenle, geçen ay %5’e ulaşan enflasyonun, ekonomi yeniden uyanmaya devam ettikçe düşmesini bekliyor.

Özellikle kullanılmış arabalar, uçak biletleri ve yeni keşfedilen bir dolar selinin sınırlı bir mal ve hizmet arzının peşinden koştuğu diğer şeyler için artan fiyatlara dikkat çekti. Bu alanlardaki fiyat artışlarının Fed’in başlangıçta beklediğinden daha büyük olduğunu kabul etti, ancak bunları yalnızca geçici olarak adlandırmakta kararlı kaldı.

“Gelen veriler, bunların zamanla azalacak faktörler olduğu görüşüyle ​​çok tutarlı” dedi.

Fed yanılıyorsa ve enflasyon daha uzun süreli bir sorun haline gelirse, merkez bankasını faiz oranlarını rekor düşük seviyelerinden daha yüksek ve daha hızlı yükseltme konusunda daha agresif olmaya zorlayacaktır.

Piyasalar, Fed’in herhangi bir hamle yapması fikrine yeni yeni alışıyor. Süper düşük oranlar fiyatları desteklediğinden, bir yıldan fazla bir süredir kolay moda yatırım yapmaktan keyif alıyorlar. Ancak geçen hafta, Fed, beklenenden daha erken, 2023’ün sonlarında kısa vadeli faiz oranlarını artırmaya başlayabileceğini belirtti. Ayrıca, uzun vadeli oranları düşük tutmayı amaçlayan programlarda gevşemeyi de tartıştı.

Northern Trust Wealth Management’ın baş yatırım görevlisi Katie Nixon, ekonomik raporların bazen enflasyon ve diğer önemli veriler hakkında toparlanan bir ekonomide çelişkili sinyaller verebileceğinden, ticaretin yaz boyunca daha da sarpa saracağını söyledi.

“Yatırımcıların yapması gereken sadece kemer sıkmak” dedi. “Veriler çok gürültülü olacak; biraz endişe yaratan bazı rakamlar elde edebiliriz.”

Anahtarın, sakin kalmak ve herhangi bir sinyale veya veri parçasına aşırı tepki vermemek olduğunu söyledi.

Piyasalar rekorlarına yakın oturuyor, ancak bu, Fed’in geçen haftaki açıklamasından bu yana yüzeyin altında çok sayıda çalkantı olduğunu maskeliyor.

Piyasanın ilk hareketi, hisse senetlerini düşürmek ve tahvil getirilerini yükseltmek oldu. Ancak yatırımcıların Fed’in piyasalara verdiği desteği bir süre daha sürdürmeyi planladığını söylemesine daha fazla odaklanmasıyla tepkiler etkisiz hale geldi.

Örneğin, daha uzun vadeli Hazine getirileri, ilk yükselişlerinden sonra geri düştü. 10 yıllık faiz, Pazartesi günü %1.48’den %1.46’ya düştü.

Fed’in federal fon oranındaki hamle beklentilerine göre hareket eden kısa vadeli getiriler de biraz geriledi. İki yıllık Hazine getirisi Pazartesi günü geç saatlerde %0.27’den %0.22’ye düştü, ancak hala Fed toplantısından önceki %0.16 seviyesinin oldukça üzerinde.

Borsada, kârları gelişmek için güçlenen bir ekonomiye en çok ihtiyaç duyan şirketler, lehine döndüler. Neredeyse ekonomiden bağımsız olarak büyüyebilen Büyük Teknoloji hisseleri ve pandeminin diğer kazananları ile ticaret yapıyorlar.

GameStop, şirketin yatırımcılara beş milyon yeni hisse sattıktan sonra 1,1 milyar dolar topladığını açıklamasının ardından %10 yükseldi. Şirket, Wall Street’i bu yılın başlarında, bir grup daha küçük cepli yatırımcının bir araya gelip fiyatını profesyonel analistlerin makul olduğunu söyledikten yükseldi.

Perakendeciler ve teknoloji şirketleri de özellikle güçlüydü. S&P 500’ün yükselişinin en büyük nedeni Apple, Amazon ve Microsoft’un en az %1,1 yükselen kazançlarıydı.

Kripto para birimlerinde, Çin bankalarının bir hükümet yasağına yönelik yaptırımları artıracaklarını söylemesinin ardından fiyatlar keskin bir şekilde sallanmaya devam etti.

Coindesk’e göre Bitcoin 33.000 doların biraz altında işlem görüyordu. Günün erken saatlerinde, Nisan ayındaki 64.829.14$’dan yarıya indikten sonra, yıla başladığı yaklaşık 30.000$’ın altına düştü.S&P 500 yeniden rekor seviyeye yaklaşıyor. S&P 500, Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamasının ardından 21,65 veya %0,5 artarak 4,246.44’e yükseldi.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Anti-Kanser Diyeti

BuzzFeed, 1,5 milyar dolarlık değer hedefiyle halka açılmayı planlıyor