içinde

Parlayan Bir Cilt İçin Cildinizi Antioksidanlarla Besleyin

Antioksidanların cildi yaşlanmaya karşı koruduğuna dair kesin bir kanıt olmamasına rağmen, uzmanlar serbest radikalleri yakalama yeteneklerine sahip olduklarını ve bizi belirli hastalıklardan koruyabileceklerini kabul ediyorlar. Antioksidan yönünden zengin besinler aynı zamanda bize daha sağlıklı ve ışıltılı bir ten rengi verebilir.

Seattle merkezli beslenme uzmanı R.D., Ph.D Susan M. Kleiner’e göre antioksidan bakımından zengin yiyecekler yemek en iyisidir. Yiyecek yoluyla besin almanın yerini hiçbir şey tutamaz. Vücut onları takviye formundan çok daha iyi emer ve asimile eder.

Kleiner, ABD Tarım Bakanlığı Gıda Rehberi Piramidini takip etmeyi ve her gün üç ila beş porsiyon sebze ve iki ila dört porsiyon meyve yemeyi öneriyor. C vitamini için portakal, mandalina veya greyfurt gibi en az bir narenciye seçin. Beta-karoten alımını artırmak için her gün en az iki turuncu-sarı veya yeşil yapraklı sebze yiyin.

Daha Genç Görünümlü Bir Cilt İçin Doğru Beslenin

Sağlıklı yemek, daha genç görünen bir cilt demektir. Bir bardak portakal suyu içmek ve bir çiğ havuç yemek, C vitamini ve beta-karotenin Önerilen Beslenme Ödeneği’nin (RDA) iki katı sağlar. E vitamini için BKA’nın karşılanması, özellikle az yağlı diyet yapanlar için daha zordur.

Diyetinize birkaç yemek kaşığı zeytinyağı eklemekten veya biraz kuruyemiş veya tohum yemekten korkmayın, Dr. Kleiner tavsiye ediyor.

Aşağıdaki kılavuz, en yaygın üç antioksidan besin olan C vitamini, E vitamini ve beta-karoten için BKAlar için kullanılabilir; iyi kaynaklar ve her birinin faydalarının en iyi şekilde nasıl en üst düzeye çıkarılacağı dahil edilmiştir.

C Vitamini: RDA en az 60 mg. (1/2 su bardağı portakal suyu = 70 mg.) Turunçgiller, meyve suları ve domates iyi C vitamini kaynaklarıdır. Fazladan lif için bütün meyveyi yiyin. Cam kaplarda meyve suyu ve ısı ile pastörize edilmiş meyve suyundan kaçının. Işık ve ısı C vitamininin bir kısmını yok eder.

E Vitamini: Kadınlar için RDA 8 mg / 10 mg. erkekler için (1 yemek kaşığı kanola yağı = 9 mg.) İyi kaynaklar arasında fındık, tohum ve yağları, somon, uskumru, pisi balığı ve alabalık gibi yağlı balıklar ve buğday tohumu bulunur. Pişirirken tereyağı veya margarin yerine kanola, zeytin veya başka bir bitkisel yağ kullanın.

Beta-karoten: Belirlenmiş RDA yok. Uzman Dr. Kleiner ise 5-6 mg önermektedir. (Bir havuç = 12 mg.) Portakal ve sarı sebzeler ve brokoli dahil yapraklı yeşil sebzelerin hepsi iyi kaynaklardır. Televizyon izlerken bir akşam atıştırması için patates cipsi veya patlamış mısır yerine önceden paketlenmiş, yıkanmış ve soyulmuş bebek havuçları tercih edin.

BKA’ları tek başına diyetle karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız, kesinlikle her gün hepsi bir arada antioksidan vitamin takviyesi alın, ancak zengin besin kaynaklarına dikkat etmeye devam edin.

Özet

Antioksidan içeren reçetesiz satılan birçok kozmetikte kendi başına tamamen etkili olmak için yeterli olmadığından, daha genç görünen bir cilt için bunları sağlıklı, antioksidan açısından zengin bir diyetle birlikte cildinize beslemek en iyisidir.

Savvy Spa Luxuries olarak sizi ve sağlığınızı önemsiyoruz. Doğru cilt bakımı, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, yeterli uyku ve bol miktarda su ile daha fit bir vücut, gelişmiş yaşam kalitesi, artan dayanıklılık ve ışıltılı bir ten renginin tadını çıkarabilirsiniz!

2006 Lori S. Anton
Savvy Spa Luxuries Editörü
Yazarlar Şimdi Yazın

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Diş Beyazlatma İçin Karbamid Peroksiti Anlamak İçin Kimyager Olmanıza Gerek Yok

Kahve Hakkında Asla Bilmediğiniz 10 Gerçek