içinde

Genç ve Canlı Bir Cilt

Kırışıklıkları silme, yaşlılık lekelerini hafifletme ve kaşıntı, pullanma veya kızarıklığı ortadan kaldırma sözü veren kozmetik ürünlere her yıl milyarlarca dolar harcanmaktadır. Ancak cildinizin sağlıklı ve genç görünmesini sağlamanın en basit ve en ucuz yolu güneşten uzak durmaktır.

Güneş ışığı, kırışıklıkların, kuruluğun ve yaşlılık lekelerinin başlıca nedenidir. Cildiniz yaşla birlikte değişir. Örneğin, daha az terlersiniz ve bu da kuruluğun artmasına neden olur. Yaşlanan cilt incelir ve yağ kaybeder, bu nedenle daha az dolgun ve pürüzsüz görünür. Özellikle altta yatan yapılar, damarlar ve kemikler daha belirgin hale gelir. Cildinizin de yaralandığında iyileşmesi daha uzun sürebilir.

Bu değişiklikler, güneşten uzak kalarak büyük ölçüde geciktirilebilir. Hiçbir şey güneşin verdiği zararı tamamen ortadan kaldıramasa da bazen cilt kendini yenileyebilir. Bu yüzden kendinizi güneşin zararlı sonuçlarından korumak için asla geç değildir.

Yaşlanma Sürecini Yavaşlatmanın 5 Yolu:

1. Koruyucu kıyafet giyin. Geniş ağızlı bir şapka boynunuzu, kulaklarınızı, gözlerinizi ve başınızı gölgeler. Gözlüklerin güneş ışınlarının yüzde 99 ila 100’ünü engellediğini söyleyen etiketli güneş gözlüklerine bakın. Güneşte bol, hafif, uzun kollu gömlekler ve uzun pantolonlar veya uzun etekler giyin.

2. Cildinizi sık sık kontrol edin. Doğum lekelerinin, benlerin ve lekelerin boyutunda, şeklindeki, rengindeki veya hissindeki değişiklikleri arayın. Sizi endişelendiren herhangi bir değişiklik bulursanız, bir doktora görünün. Amerikan Dermatoloji Akademisi, yaşlı, açık tenli kişilerin düzenli bir fizik muayenenin bir parçası olarak bir doktor tarafından yıllık cilt kontrolü yaptırmasını önermektedir.

3. Suni bronzlaşmadan kaçının. Güneş lambaları ve bronzlaşma yataklarının yanı sıra bronzlaşma hapları ve bronzlaşma makyajı kullanmayın. Bronzlaşma hapları, aldıktan sonra cildinizi turuncuya çeviren bir renk katkı maddesine sahiptir. FDA bu renk katkı maddesini gıdaları renklendirmek için onayladı ancak cildi bronzlaştırmak için onaylamadı. Bronzlaşma haplarında bulunan büyük miktarda renk katkı maddesi zararlı olabilir. Bronzlaştırıcı makyaj ürünleri güneş losyonları değildir ve cildinizi güneşten korumaz.

4. Güneş kremi kullanın. Güneş kremleri, 2 ila 30 veya daha yüksek arasında değişen bir güneş koruma faktörüne (SPF) göre mukavemete göre derecelendirilir. Daha yüksek sayı, daha uzun koruma anlamına gelir. SPF numarası 15 veya daha yüksek olan ürünleri satın alın. Ayrıca, etiketinde geniş spektrum (yani her iki tür zararlı güneş ışınlarına (UVA ve UVB) karşı koruma sağladıkları anlamına gelir) ve suya dayanıklı (yani ıslansanız veya çok terleseniz bile cildinizde daha uzun süre kalırlar) yazan ürünleri arayın. losyonu gerektiği gibi yeniden uygulamak için.

5. Güneşten uzak durun. 10: 00-15: 00 arası güneşten kaçının. Bu, güneşin UV ışınlarının en güçlü olduğu zamandır. Bulutlu gökyüzü sizi kandırmasın. Zararlı ışınlar bulutların arasından geçer. UV radyasyonu sudan da geçebilir, bu nedenle sudaysanız ve kendinizi serin hissediyorsanız güvende olduğunuzu varsaymayın.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Cildiniz Dikkat Çekiyor

Ne yersen osun