içinde

İşitme Testi

İlk adım, doktorunuzun kulağınızı fiziksel olarak incelemesidir. Ucunda auriskop veya otoskop adı verilen ışıklı bir alet kullanarak, normal olmayan herhangi bir şeyi arayacaklardır; akıntı, şişkin kulak zarı, delikli kulak zarı veya kulağı tıkayabilecek bir nesne.

Yaşadığınız herhangi bir ağrı veya rahatsızlık konusunda da size sorulabilir.

Testler arasında fısıldayan veya tik taklı saat, ayar çatalı, odyometri veya kemik osilatörü bulunur:

Fısıldamak veya tıklayan bir saat kullanmak. Her seferinde bir kulak tıkanacak ve hemşire veya doktor işitme duyunuzu değişen ses seviyelerinde test edecek. Fısıltı testinde, fısıldandıklarını duyduğunuzda kelimeleri yüksek sesle tekrarlamanız gerekebilir.

Ayar çatalı. Ayar çatalı, dokunduğunda sabit bir aralıkta ses dalgaları üreten Y şeklinde metal bir nesnedir. Genellikle enstrümanları akort etmek için kullanılır. Doktorlar, titreştirmek için dirseklerine veya dizlerine vurarak ve ardından başınızın her iki yanında tutarak bir çatal kullanırlar. Hava titreşimleriyle iletilen sesleri ne kadar iyi duyduğunuzu görmek için önce kulağınızın yanında havada tutulacaktır. Ardından, dalgaların kemik yoluyla iç kulağınıza iletildiğini ne kadar iyi duyabildiğinizi görmek için kulağınızın arkasındaki kemiğe (mastoid kemiği) tutulabilir.

Odyometri. Bu testte size bir makineye takılı takmanız için kulaklıklar verilir. Kulaklıklardan farklı seviyelerde (yükseklikte) sesler çalınır ve bunları duyup duymadığınızı belirtmeniz gerekir. Bir elinizi kaldırmanız veya bir düğmeye basmanız gerekebilir. Çocuklar renkli bir bloğu hareket ettirmek zorunda kalabilir.

Kemik osilatörü. Havadan ziyade kemik yoluyla gönderilen sesleri ne kadar iyi duyduğunuzu test etmek için biraz farklı bir test kullanılabilir. Bu, kulağınızın arkasındaki kemiğe karşı yerleştirilmiş kemik osilatörü adı verilen bir alet kullanır.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

İşitme kaybı

Mide ekşimesi Tanı ve Tedavisi