içinde , , ,

Amazon, MGM’yi 8,45 milyar dolara satın alıyor.

amazon MGM

Online alışveriş devi Rocky, James Bond’u koleksiyona ekleyecek.

MGM Studios

Ünlü MGM aslan logosu. Amazon, MGM’yi 8.45 milyar dolara satın alıyor. Anlaşma, yayın hizmetlerini Netflix ve Disney + ile rekabet edecek şekilde artırmayı amaçlayan medya endüstrisindeki en son anlaşma.

Online alışveriş devi Amazon, James Bond, Rocky Balboa ve Shark Tank’ın arkasındaki film ve TV stüdyosu MGM’yi, video yayın hizmetini izleyecek daha çok şeyle doldurma umuduyla satın alıyor.

Amazon, MGM için 8,45 milyar dolar ödüyor ve 2017’de yaklaşık 14 milyar dolara Whole Foods’u satın aldıktan sonra şirketin en büyük ikinci satın alması oldu.

Anlaşma, yayın hizmetlerini Netflix ve Disney + ile rekabet edecek şekilde artırmayı amaçlayan medya endüstrisindeki en son anlaşma. AT&T ve Discovery geçen hafta medya şirketlerini birleştirerek HGTV, CNN, Food Network ve HBO’yu içeren bir güç merkezi oluşturacaklarını duyurdu.

Amazon, Prime Video akış hizmetini kaç kişinin izlediğini söylemiyor, ancak 200 milyondan fazla kişi buna erişebiliyor çünkü Prime üyeliği için para ödüyorlar, bu da onlara daha hızlı nakliye ve diğer avantajlar sağlıyor.

Amazon Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yeni filmler ve şovlar oluşturmak için MGM’nin RoboCop ve Pembe Panter gibi ünlü karakterleri de içeren geniş kütüphanesini kullanacağını söyledi.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, şirketin çarşamba günkü hissedarlar toplantısında “Çok eğlenceli olacak” dedi. “Hikayeleri seven insanlar en büyük yararlanıcılar olacak.”

Forrester Research Inc.’de bir e-Ticaret analisti olan Sucharita Kodali, yayın yapan şirketlerin, insanların öne çıkmak ve rekabet edebilmek için başka bir yerde izleyemeyeceklerini göstermeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Pencere açıkken alabildiğinizi almak için bir silahlanma yarışı var” dedi. Artı, fiyat etiketi, Amazon’un 2 trilyon dolara yaklaşan değerlemesinin sadece küçük bir kısmı.

Kükreyen aslan logosuyla tanınan MGM, Hollywood’un en eski stüdyolarından biridir ve 1924’te filmler hala sessizken kurulmuştur. Ancak yıllar geçtikçe parlaklığı önemli ölçüde azaldı. 1980’lerin ortalarında, şu anda Warner Bros’a ait olan The Wizard of Oz ve Gone with the Wind gibi 1948 öncesi kataloğunun çoğunu sattı ve genişleyen California lotu Sony tarafından satın alındı.

Nasdaq ticaretinde Amazon hisseleri dün% 0.19 artarak 3.265 dolardan kapandı.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

TN, IPS, PLS ve VA Monitörler arasındaki farklar

Korona aşısından önce veya sonra ağrı kesici alabilir miyim?