içinde

Satın almadan kripto para birimine nasıl yatırım yapılır?

Kripto para birimleri adından da anlaşılacağı gibi doğal olarak şifrelidir ,Warren Buffett’in anlayamadığınız işlere asla yatırım yapmama tavsiyesine uyarsanız, altın yerine matematikten yapılmış bir para birimine yatırım yapmayı haklı çıkarmak biraz zor olabilir. Ancak bazı kripto para birimlerinin şaşırtıcı performansını göz ardı etmek de zor. Bir bitcoinin fiyatı Mart 2020’de 5.000 doların biraz altındayken bu nisanda 60.000 doların üzerine çıktı.

Dijital para birimini çevreleyen heyecan, bazı yatırımcıların havuz partisindeki yalnız çocuk gibi, arkadaşlarına katılmak isteyen, derinlerde eğlenmek isteyen, ancak atlamak için fazla gergin hissetmesine neden oldu.

Bu yazıda, dikkatli bir şekilde merak eden yatırımcılar için, kripto para birimini satın almadan elde etmenin yolları ve satın almaya karar verirseniz riskinizi nasıl azaltacağınızı anlatacağız.

Kripto para birimine sahip şirketlere yatırım yapın

Bu stratejiyi, kripto para yatırımı olarak düşünün. Bazı halka açık şirketlerin kripto para birimi holdingleri vardır. Bu şirketler arabulucu olarak düşünebilirsiniz. Sertifikalı bir finansal planlamacı olan Douglas Boneparth, “Kriptoya maruz kaldıkları için bir şirkete yatırım yapmayı düşündüğünüzde, bu risk açısından ne kadar doğrudan veya dolaylı olduğunuza göre değişir” diyor. Bir şirketin bilançosunu kontrol etmek açıklayıcı olabilir. 30 Haziran itibariyle Tesla, 1,31 milyar dolarlık dijital varlığa sahipti. Teknoloji devi yatırımı için medyanın büyük ilgisini çekse de, bu 1,31 milyar dolar şu anda Tesla’nın toplam varlıklarının sadece yaklaşık %2,4’üne denk geliyor. Ancak bu varlıklar, kripto para birimi olarak değer kazanırsa şirket ve yatırımcıları için büyük bir kazanç getirecek.

Kripto para altyapısına yatırım yapın

Risk almanın bir başka yolu, kripto para birimi endüstrisinde hissesi olan şirketlere yatırım yapmaktır. Coinbase, yatırımcıların kripto para alıp satabilecekleri bir platformdur ve halka açık olarak işlem görmektedir. Boneparth, “Tıpkı altında olduğu gibi, ya emtianın kendisine ya da çevresindeki altyapıya, madencilere, madencilik için gerekli malzemelere, enerji ve petrole yatırım yapabilirsiniz” diyor. “Ve özellikle blok zinciri alanında faaliyet gösteren halka açık şirketler var, ancak bunlardan çok sayıda yok”. Riot Blockchain Inc., kripto para madenciliğine odaklanan halka açık birkaç şirketten biridir. Riot Blockchain, diğerlerinin yanı sıra, kripto para birimi altyapısı oluşturmaya yardımcı olur ve kripto para birimine bitişik başka bir yatırım fırsatı sunar.

Bir kripto para birimi ETF’sine hazır olun

Şu anda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından onaylanmış kripto para borsasında işlem gören fon bulunmamakla birlikte, bunlara talep var. Bir kripto para birimi ETF’si, diğer herhangi bir ETF gibi çalışır, ancak S&P 500 gibi bir piyasa değişimini izlemek yerine, bir kripto para birimini izler. Örneğin, bir bitcoin ETF, bitcoin fiyatını takip eder. “ETFS’de birçok farklı girişim oldu ve bunların çoğu reddedildi. Bitcoin için başka ülkelerde izin verilen ETFS var ve bence bu sadece zamanla olacak bir şey, ”diyor ABD tarafından düzenlenen bir kripto para borsası olan FTX. Kripto para birimi ETFS için çok sayıda başvuru yapıldı ve SEC’in, yatırım yöneticisi Vaneck’in ABD’nin bu tür ilk fonu olabilecek bir bitcoin ETF teklifini 14 Kasım’da onaylayıp onaylamamasına karar vermesi bekleniyor.

Doğrudan yatırım yapıyorsanız dikkatli olun

Doğrudan kripto para birimine yatırım yapmak istiyorsanız, riskinizi azaltmanın birkaç yolu vardır. Bunu yapmanın bir yolu, yatırdığınız para miktarını azaltmaktır. Bazı kredi kartları, nakit geri ödeme veya mil ile benzer şekilde kripto para birimi ödülleri sunar. Portföyünüze ödül olarak kripto para birimi eklemeye karar verirseniz, bunun için kendi dolarınızı kullanmanıza bile gerek kalmaz.

Riskinizi azaltmanın bir başka yolu, geleneksel kripto para birimlerine benzeyen ancak gerçek dünya varlıkları tarafından desteklenen ve onları önemli değer düşüşlerine daha az eğilimli hale getiren sabit paralara yatırım yapmaktır.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olacak 8 Sağlıklı Alışkanlık

Dünyanın En Pahalı 10 Evi