içinde

Temmuz 2022 itibariyle en çok Grand Slam turnuvası kazanan erkek tenisçiler kazandı

Efsanevi İspanyol tenisçi Rafael Nadal, tüm zamanların profesyonel erkek tenisçiler tarafından kazanılan en çok Grand Slam tenis şampiyonluğu listesinin başında yer alıyor. Nadal, 2022’de Fransa Açık’ta rekor 22. Grand Slam kupasını kaldırdı ve kariyeri boyunca sürekli olarak ATP Sıralamasında en iyi erkek tenisçiler arasında yer aldı.

TenisçiSayı
Rafael Nadal (ESP)22
Novak Djokovic (SRB)21
Roger Federer (SUI)20
Pete Sampras (USA)14
Roy Emerson (AUS)12
Björn Borg (SWE)11
Rodney Laver (AUS)11
William Tilden (USA)10
Frederick Perry (ENG)8
Andre Agassi (USA)8
James Connors (USA)8
Kenneth Rosewall (AUS)8
Ivan Lendl (CZE/USA)8
Henri Cochet (FRA)8
Max Décugis (FRA)8

Grand Slams – teniste en büyük ödül

Büyükler olarak da bilinen Grand Slam turnuvaları, dünya çapındaki en önemli dört yıllık tenis turnuvasıdır. Avustralya Açık (sert zeminde oynanan) yılın ilk büyük turnuvası olup, Ocak ayı ortasında yapılır ve ardından Mayıs/Haziran’da Fransa Açık (kil üzerinde oynanır) gelir. Dört majörden çim sahada oynanabilen tek turnuva olan Wimbledon, Haziran/Temmuz aylarında gerçekleşir ve Grand Slam sezonu, Ağustos/Eylül aylarında oynanan ABD Açık (sert kort) ile sona erer. Sırp modern büyük Novak Djokovic, Avustralya Açık’ta en fazla galibiyete sahip erkek oyuncu – 2011 ve 2013 yılları arasında üç kez üst üste olmak üzere dokuz kez kupayı rekor kırdı. Bu arada, solak Rafael Nadal tartışmasız. Fransa Açık Grand Slam’i 14 kez rekor kazanan kil kralı, listedeki ikinci oyuncu Björn Borg’un iki katından fazla.

 Roger Federer – harika bir tenisçi

Ancak modern tenisçi denilince akla ilk gelen isim Roger Federer oluyor. 2003 yılında Wimbledon’da ilk Grand Slam galibiyetini elde eden İsviçreli oyuncu, All England Club’da sekiz kez rekor kırarak kupayı Wimbledon’da en çok kazanan erkek tenisçi yaptı. Federer’in kalıcı başarısı, herhangi bir erkek oyuncunun en çok zamanını ATP Sıralaması’nın zirvesinde geçirmesinde görülebilir – şaşırtıcı bir 310 hafta veya neredeyse altı yıl eşdeğeri. Grand Slam turnuvalarındaki ve 100’den fazla şampiyonluk iddia ettiği ATP Tour’daki başarısı ve onu ATP Tour’da en çok şampiyonluk kazanan tenisçiler listesinde ikinci sıraya koyması göz önüne alındığında, Federer’in milyonlarca kazanması şaşırtıcı değil. 130 milyon ABD doları ödül parası, yalnızca 150 milyon ABD dolarının üzerinde para ödülü ile en yüksek para ödülü kazanan tenisçi olarak yer alan Novak Djokovic tarafından gölgede bırakılıyor.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

En çok abone olunan YouTube kanalı hangisidir?