içinde ,

Satranç Dünyası Yeni Bir Harika Çocuğa Tanık Oluyor: 12 Yaşındaki Yağız Kaan Erdoğmuş, Judit Polgar’ın Rekorunu Kırdı!

Türk satranç camiası büyük bir gurur yaşıyor! 12 yaşındaki satranç dehası Yağız Kaan Erdoğmuş, satranç dünyasının gelmiş geçmiş en iyi kadın oyuncusu olarak kabul edilen Judit Polgar’ın 35 yıllık rekorunu kırarak adını tarihe yazdırdı. Erdoğmuş, 2553 Elo puanı ile 13 yaşından önce bu dereceye ulaşan ilk oyuncu oldu.

Yağız Kaan Erdoğmuş Kimdir?

2012 doğumlu Erdoğmuş, satranca olan ilgisini henüz 5 yaşında keşfetti. Kısa sürede yeteneğiyle dikkatleri üzerine çeken genç satranççı, Türkiye’nin en önemli turnuvalarında elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettirdi. 2021 yılında Covid-19 pandemisinin ardından katıldığı turnuvalarda hızlı bir yükselişe geçen Erdoğmuş, 1955 olan Elo puanını bir yıldan kısa bir sürede 2456’ya çıkarmayı başardı.

Erdoğmuş, başarı grafiğini yükseltmeye devam ederek 2022’de ChessKid Gençlik Satranç Şampiyonası’nı kazandı. Bu başarısıyla Türkiye’nin en genç uluslararası ustası unvanını elde eden Erdoğmuş, satranç dünyasının yakından takip ettiği isimlerden biri haline geldi.

Polgar’ın Rekoru Nasıl Kırıldı?

Yağız Kaan Erdoğmuş, son olarak katıldığı Sharjah Masters 2024 turnuvasında elde ettiği başarıyla, Judit Polgar’ın 13 yaşından önce ulaştığı 2555 Elo puanı rekorunu geride bıraktı. Erdoğmuş’un bu başarısı, satranç dünyasında büyük yankı uyandırdı ve Türk satranç camiasının gurur kaynağı oldu.

Erdoğmuş’un Başarılarının Ardındaki Sırlar

Yağız Kaan Erdoğmuş’un başarısının ardında yatan en önemli faktörlerden biri, satranca olan tutkusu ve sıkı çalışması. Genç satranççı, her gün saatlerce satranç çalışarak kendini geliştirmeye devam ediyor. Aynı zamanda Shakhriyar Mamedyarov gibi dünyaca ünlü satranç ustalarından aldığı özel dersler de onun gelişimine büyük katkı sağlıyor.

Erdoğmuş’un başarılarında ailesinin ve antrenörlerinin de büyük payı var. Genç yeteneğin satranç kariyerine her zaman destek olan ailesi, ona en iyi eğitim ve imkanları sunarak başarıya ulaşmasını sağlıyor.

Yağız Kaan Erdoğmuş’un Geleceği

Yağız Kaan Erdoğmuş, 12 yaşında ulaştığı bu başarılarla satranç dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. Genç satranççının önünde parlak bir gelecek olduğu düşünülüyor. Erdoğmuş’un hedefi, dünya satranç şampiyonu olmak ve Türk satrancını en üst seviyelere taşımak.

Yağız Kaan Erdoğmuş’u Destekleyelim

Yağız Kaan Erdoğmuş gibi genç yeteneklerin Türk satrancının geleceği için ne kadar önemli olduğunu unutmayalım. Genç satranççılara destek olarak, onların hayallerine ulaşmalarına yardımcı olabiliriz. Unutmayın, her büyük başarı küçük adımlarla başlar!

Satranç dünyasının yeni yıldızı Yağız Kaan Erdoğmuş’un başarıları, hepimizi gururlandırıyor. Kendisine satranç kariyerinde başarılar diliyoruz!

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Apple Vision Pro İncelemesi: Sihir, Ta ki Olmayana Kadar