içinde ,

United, Atlantik üzerinde süpersonik uçuşlar hedefliyor

United Airlines, 2003 yılında Anglo-Fransız Concorde’un emekli olmasından bu yana ilk kez süpersonik transatlantik yolcu uçuşlarını geri getirmeyi hedefliyor.

Havayolu, modern uçaklardan iki kat daha hızlı olan Mach 1.7 hızında uçabilen ABD’li Boom Supersonic firmasına ait yeni bir yolcu jeti tasarımını kullanmayı planlıyor.

United, potansiyel rotaların Newark’tan Londra’ya sadece üç buçuk saatlik bir uçuş olabileceğini söyledi. Bu uçuş şu anda yaklaşık yedi saat sürüyor.

Denemelerin 2026’da başlaması planlanıyor ve ticari kullanım üç yıl sonra başlayacak.

United, “zorlu güvenlik, işletim ve sürdürülebilirlik gereksinimlerini” karşıladıktan sonra Denver merkezli Boom’dan 15 Overture uçağı satın almayı kabul etti. Ayrıca ek 35 uçak seçeneği mevcut.

Overture, başlangıçta birinci sınıf ücretlerle fiyatlandırılacak olan 65 ila 88 koltuklu – Concorde’dan bile daha az kapasiteli olacak. 

Süpersonik uçaklar, çevreciler tarafından yoğun eleştiriler almıştı. Çünkü süpersonik uçaklar, normal uçaklara kıyasla daha fazla yakıt tüketmektedirler. Bununla birlikte, 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarını %100 azaltma sözü veren United, Overture’un sıfır karbon emisyonlu %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanan ilk büyük ticari uçak olmasının beklendiğini söyledi.

United’ın CEO’su Scott Kirby şunları söyledi: “United, daha yenilikçi, sürdürülebilir bir havayolu inşa etme misyonuna devam ediyor ve günümüzün teknolojik gelişmeleri, süpersonik uçakları dahil etmeyi daha uygun hale getiriyor.

Boom’un ticari havacılığın geleceğine yönelik vizyonu, endüstrinin dünyadaki en sağlam rota ağıyla birleştiğinde, iş ve tatil amaçlı seyahat edenlere mükemmel bir uçuş deneyimi sağlayacak.”

Süpersonik yolcu jetlerinin dönüşü, önce süpersonik hızlarda uçmaları için onay vermesi gereken Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi de dahil olmak üzere birçok yasal engel ile karşılaşabilir. Ayrıca gürültü kirliliği ileride birçok grubun tepkisine neden olacağı tahmin ediliyor.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ahtapotlar bizim gibi rüya görüyor olabilir

2008’den 2019’a kadar büyük gelişmiş ülkelerdeki ortalama yıllık ücretler