içinde ,

G7 ülkeleri vergi kaçırmayı engellemek için anlaşmaya vardı

%15’lik küresel bir asgari kurumlar vergisini ve dünyanın en büyük şirketlerinin vergilerinin genişletilmesini desteklediler.

G7 ülkeleri, Cumartesi günü, çok uluslu şirketleri düşük oranlı ülkelerde kârlarını saklayarak vergiden kaçınmaktan caydırmak için en az %15’lik bir küresel asgari kurumlar vergisini desteklemeyi kabul etti.

Londra’da toplanan G-7 maliye bakanları, ABD merkezli teknoloji devleri de dahil olmak üzere dünyanın en büyük şirketlerinin çok sayıda satışlarının olduğu ancak fiziksel merkezlerinin olmadığı ülkelerde vergi ödemesini sağlama önerilerini de onayladı.

Ev sahibi İngiliz Hazine başkanı Rishi Sunak, anlaşmanın “küresel vergi sistemini küresel dijital çağa uygun hale getirmek ve en önemlisi adil olduğundan emin olmak için küresel vergi sistemini reforme edeceğini, böylece doğru şirketlerin doğru yerlerde doğru vergileri ödemesini sağlayacağını” söyledi. ”

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, anlaşmanın “kurumlar vergilendirmesinde en dibe giden yarışı sona erdirecek ve ABD ve dünyadaki orta sınıf ve emekçiler için adaleti sağlayacak küresel bir anlaşmaya varılması için “muazzam bir ivme sağladığını” söyledi. ”

Uluslar, karlarını vergi cennetlerindeki yan kuruluşlara tahsis etmek için muhasebe ve yasal şemaları kullanarak şirketleri yasal olarak vergi ödemekten nasıl caydıracakları sorusuyla yıllardır boğuşuyorlar – genellikle küçük ülkeler, düşük veya sıfır vergiye sahip şirketleri cezbediyor. Firmalar orada çok az gerçek iş yapıyor. Biden’ın kurumsal karlarda küresel minimum en az %15 – ve muhtemelen daha yüksek – fikrini desteklemesinin ardından vergi konularındaki uluslararası tartışmalar hız kazandı.

Maliye bakanları toplantısı, 11-13 Haziran’da İngiltere’nin Cornwall kentinde yapılması planlanan G-7 liderlerinin yıllık zirvesi öncesinde gerçekleşti. G-7’nin onayı, Paris’te 135’ten fazla ülke ve Venedik’te 20 kişilik bir maliye bakanı grubu toplantısı arasında yapılacak daha geniş müzakerelerde bir anlaşma için ivme yaratılmasına yardımcı olabilir.

Temmuzda

Profesyonel hizmetler firması KPMG’de vergi müdürü ve eski bir Hazine Bakanlığı yetkilisi olan Manal Corwin, toplantıda önemli ülkelerin asgari %15’lik oran da dahil olmak üzere birçok kilit konuda nerede durduğunu netleştirdiğini söyledi.

“Küresel olarak tartışılmakta olan bazı temel özellikler etrafında fikir birliği olduğuna işaret etmek gerçekten çok önemliydi, bu yüzden G-20 ile bunun bir sonraki aşamasına geçme ivmesine sahipler” dedi.

Cumartesi günü onaylanan vergi teklifleri iki ana bölümden oluşuyor. İlk kısım, ülkelerin, fiziksel varlığı olmayan ancak örneğin dijital reklam satışı yoluyla önemli satışları olan şirketler tarafından kazanılan kârların bir kısmını vergilendirmesine olanak tanır.

Fransa, Google, Amazon ve Facebook gibi şirketler tarafından Fransa’da kazanıldığını kabul ettiği gelirlere kendi dijital hizmet vergisini uygulayarak konu üzerinde tartışma başlatmıştı. Diğer ülkeler de bunu izledi. ABD, bu ulusal vergileri, Amerikan firmalarını uygunsuz bir şekilde dışlayan adil olmayan ticaret önlemleri olarak görüyor.

Cumartesi günü yapılan anlaşmanın bir parçası, diğer ülkelerin tek taraflı dijital vergilerini küresel bir anlaşma lehine iptal edecekleri.

Facebook’un küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Nick Clegg, anlaşmanın ticari kesinliği artırmaya ve küresel vergi sistemine halkın güvenini artırmaya yönelik büyük bir adım olduğunu söyledi, ancak bunun şirkete mal olabileceğini kabul etti.

Clegg, Twitter’da “Uluslararası vergi reformu sürecinin başarılı olmasını istiyoruz ve bunun Facebook’un daha fazla vergi ödemesi anlamına gelebileceğini kabul ediyoruz” dedi.

Teklifin diğer ana kısmı, ülkelerin ana şirketlerinin denizaşırı karlarını en az %15 oranında vergilendirmesidir. Bu, karları çok düşük vergili birkaç ülkeye kaydırmak için muhasebe planlarını kullanma pratiğini caydıracaktır çünkü denizaşırı ülkelerde vergilendirilmemiş kazançlar, merkez ülkede ilave bir vergi ile karşı karşıya kalacaktır.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

En çok kitap yazan ülkeler

ABD’li iş adamları Güney Çin için parlak bir gelecek görüyor