içinde

BuzzFeed, 1,5 milyar dolarlık değer hedefiyle halka açılmayı planlıyor

Saygısız yaşam tarzı ve eğlence içeriğiyle tanınan dijital medya şirketi BuzzFeed, halka açılıyor.

2006 yılında kurulan New York merkezli firma Perşembe günü yaptığı açıklamada, özel amaçlı bir satın alma şirketi olan 890 Fifth Avenue Partners Inc. ile birleşmeyi planladığını söyledi.

Dördüncü çeyrekte kapanması beklenen anlaşma, BuzzFeed’e 1,5 milyar dolarlık bir değerleme ve borsa sembolü BZFD verecek.

İşlemin bir parçası olarak BuzzFeed, moda, yemek, müzik ve spor içerikli bir gençlik ağı olan New York merkezli Complex Networks’ü 300 milyon dolara satın alacak. Tutar, 200 milyon dolar nakit ve 100 milyon dolar BuzzFeed öz kaynaklarından oluşacak.

BuzzFeed CEO’su Jonah Peretti yaptığı açıklamada, “İnternetteki en çeşitli, ilgili ve sadık kitle tarafından sevilen temel markalardan oluşan bir liste oluşturduk” dedi. “Bugünkü duyuruyla, BuzzFeed’in evriminde bir sonraki adımı atıyor, işimize sermaye ve ek deneyim getiriyoruz.”

BuzzFeed, anlaşma kapandıktan sonra Peretti ve diğer yönetici ekip üyelerinin rollerinde kalacaklarını söyledi. Complex CEO’su Rich Antoniello, genel olarak bir kurucu ve Peretti ile Complex ekibinin danışmanı olacak. Şu anda Complex’in başkanı olan Christian Baesler, ağın CEO’su olacak.

BuzzFeed’in destekçileri arasında, 2015 ve 2016 yıllarında şirkete 400 milyon dolar yatırım yapan en büyük yatırımcısı Comcast Corp.’un NBCUniversal’ı yer alıyor.

BuzzFeed ve 890 Fifth Avenue Partners, anlaşmanın BuzzFeed’i gelecekte portföyüne daha fazla işletme eklemek için konumlandırdığını söyledi.

Peretti Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, “Kamu yatırımı ve sermaye ile daha fazla satın alma fırsatımız olacak ve takip etmek istediğimiz daha heyecan verici şirketler var.” dedi.

Diğer medya şirketleri gibi, BuzzFeed de COVID-19 salgınından büyük darbe aldı ve reklamlardan ve canlı etkinliklerden elde edilen gelirdeki düşüşleri dengelemek için çalışanlarını işten çıkardı.

Bu yılın başlarında BuzzFeed, HuffPost’u açıklanmayan bir fiyata Verizon Media’dan satın aldı. Anlaşmanın bir parçası olarak Verizon Media, 1,7 milyar dolar değerindeki BuzzFeed’in azınlık hissedarı oldu.

BuzzFeed, bu yıl HuffPost’u yeniden yapılandırdı, 47 ABD çalışanını işten çıkardı ve şirkete göre 2020’de toplam 20 milyon doları aşan kayıpları önlemek için HuffPost Kanada’yı kapatmak da dahil olmak üzere başka değişiklikler yaptı.

Bazı şirketler, ilk halka arz road show’un incelemesiyle uğraşmak istemiyorlarsa ancak nakit toplamaları gerekiyorsa bir SPAC’ı tercih edebilirler.

Rye, N.Y merkezli 890 Fifth Avenue Partners, teknoloji, medya ve telekomünikasyon fırsatlarını birleştirmeye odaklanan bir SPAC’dir.

Fifth Avenue Partners, yaptığı açıklamada, 890 Yönetim Kurulu Başkanı Adam Rothstein, “Birçok farklı medya işletmesine baktık, ancak hiçbiri BuzzFeed’in yaptığı ve yatırımcılarımız için anlamlı bir büyüme ve getiri sağlayabileceğine inandığımız türden markalara, dijital varlıklara veya iş modeline sahip değildi.” dedi.

Daha genç izleyiciler Netflix gibi reklam içermeyen akış hizmetlerine geçerken Peretti, BuzzFeed’in BuzzFeed’in mülklerinde ayda 806 milyon dakika harcayan Gen Z ve Y kuşağına ulaşmaya çalışan reklamverenlere hitap edebileceğine inanıyor.

Peretti, “Tüketicilere, özellikle Y kuşağına ve Z kuşağına ulaşma ihtiyacı var ve bunu yapmanın iyi bir yolu yok” dedi. “Abonelik çılgınlığı devam ettikçe, bu sadece daha büyük bir sorun haline gelecek ve bu yüzden reklamcılığın harika bir iş olabileceğini düşünüyorum.”

Peretti, BuzzFeed’i başlangıçta New York’taki Chinatown’da bir laboratuvar olarak yarattı ve burada insanların çevrimiçi içerikle etkileşim kurma yollarını denedi.

Şirket o zamandan beri büyük bir dijital medya oynatıcısı haline geldi. Markaları arasında BuzzFeed News, HuffPost, BuzzFeed Entertainment ve yemek ağı Tasty Lifestyle Brands bulunmaktadır. Bu ayın başlarında, BuzzFeed News uluslararası habercilikte Pulitzer Ödülü’nü kazandı.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

S&P 500 yine rekor seviyeye yaklaştı

ABD’den Ransomware ödemelerine teşvik