içinde

Tek Yedi Kıta Teorisi

Uzaydan bakıldığında, Dünya, bakış açınıza bağlı olarak dört veya beş büyük kara kütlesine sahip görünüyor. Buna rağmen, daha fazla kıta olduğu yanılsamasına tutunuyoruz.

Hepimizin ilkokulda öğrendiği gibi yedi kıta var. Bununla birlikte, bir küreye hızlı bir bakış, bu temel varsayımın tamamen yanlış olduğunu ortaya çıkarır. Özellikle Rusya ile net bir bölünme yoksa Avrupa nasıl bir kıta olarak kabul edilebilir?

Birçoğunun sürprizine göre, Kuzey Kutbu bir kıta olarak sınıflandırılmamış. Bunun yerine, Kuzey Amerika ve Asya arasında bölünmüştür. Evet, Asya çünkü Rusya yedi kıta modelinde onun bir parçası olarak görülüyor. Aşağıda alfabetik sıraya göre kabul edilen yedi kıta bulunmaktadır.

Afrika, herhangi bir tanıma göre inkar edilemez bir kıta. Aynı zamanda, 11.700.000 mil kareyi kaplayan ve Dünya’nın toplam yüzeyinin yüzde 5,9’unu oluşturan kara kütlesi ölçüsü olarak ikinci en büyük olanıdır. Nüfus ölçüsü olarak Afrika, 840 milyondan fazla insanla en kalabalık ikinci kıtadır.

Antarktika, özellikle kısır olsa da bir kıta olarak kabul edilir. Antarktika’nın yüzde 98’i buzla kaplı ve ne bir ülke olarak kabul edildi ne de başka bir ülke tarafından sahiplenilen tek kıta.

Büyüklüğüne bakıldığında, Asya dünyanın en baskın kıtasıdır. En büyük kara alanına sahiptir ve tüm insanların yüzde 60’ından fazlasına ev sahipliği yapmaktadır. Trafik sıkışıklığı hakkında konuşun! Gerçekte, Asya ile ilgili ölçümler biraz yanıltıcı olabilir. Yedi kıta metodolojisine göre, Asya, Rusya’nın büyük bir kısmına, Ortadoğu’ya ve hatta Mısır’ın bazı bölgelerine yayılıyor.

Genellikle unutulmuş kıta olarak anılan Avustralya, dördüncü kıtadır. Tarihin önemli dönemlerinde yanlış bir şekilde bir ada olarak anılan Avustralya, şüphesiz bir kıta. Bununla birlikte, sadece 4.000.000 mil kareden fazla kara kütlesinin en küçüğüdür, ancak 20 milyonun üzerinde sağlıklı bir nüfusa sahiptir.

Avrupa da bir kıta olarak kabul edilir, ancak bu iddiayı destekleyen çok az coğrafi kanıt vardır. Kıtasal tanım, öncelikle siyasi ve tarihsel bir gelişmedir. Ne olursa olsun, Avrupa 4 milyon mil karelik bir alanı kaplar, ancak 705 milyon kişi ile dünya nüfusunun yüzde on birinden fazlasıyla yoğun bir şekilde nüfusludur.

Kuzey Amerika bizim bir sonraki kıtamız. Bir kez daha, pratik sınırlar sorunuyla karşılaşıyoruz. Yedi kıta metodolojisini kullanan Kuzey Amerika, beklendiği gibi arktik kıtaya uzanır, ancak aynı zamanda Orta Amerika’nın çoğunu içerdiği kabul edilir. Toplam kara kütlesi 9.45 milyon mil karedir. Kuzey Amerika’da 514 milyon kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir.

Son kıtamız Güney Amerika’dır. 6,9 milyon mil kareyi kaplayan Güney Amerika, Dünya’nın toplam yüzeyinin yüzde 3,5’ini kaplıyor. 371 milyonluk nüfusu ile en kalabalık beşinci ülke konumunda.

Yedi kıta teorisinin yanıltıcı doğası Avrupa ile ilgilidir. Avrupa ülkeleri tarih boyunca bu kadar güçlü varlıklar olsaydı, onu gerçekten bir kıta olarak kabul eder miydik? Muhtemelen değil!

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Hemşire içeride

Olimpiyat Oyunları Her Zaman O Kadar Dost Olmadı