içinde

Dont Touch It ve diğer basit, doğa dostu tavsiyeler

Her yaz Wisconsin’deki Chequamagon Ulusal Ormanı’nı ziyaret ediyorum. İnanılmaz derecede güzel ve yemyeşil bir orman, burası benim sığınağım. Namekagon Gölü’ne bakan bir kulübede sade bir tesiste kalıyorum. Bu yerde her yıl iki haftayı kalabalık sokaklardan ve meşgul insanlardan uzakta geçirmek için – kelimenin tam anlamıyla – temiz bir nefes. Farklı bir dünya gibi.

Ya da en azından öyleydi. Geçtiğimiz Temmuz ayında çok farklı bir deneyim yaşadım. Kamaramıza girdikten sonra nişanlım ve ben Direct TV ile donatılmış büyük bir televizyon tarafından karşılandık. Beni yanlış anlamayın: Ben tam anlamıyla bir TV aşığıyım. Bununla birlikte, gölü görmek için televizyona bakmak zorunda kalmanın tuhaf bir yanı vardı.

Bunu gözden kaçırdık; Ne de olsa, kabinin sahibi değiliz. Tatil köyüne gidenler yürüyüş ve balık tutmaya can atmadan önce 500 kanal isteyebilir. Televizyonun (hem görmesi hem de seyretmenin cazibesi) her şeyi söndüreceğine ikna olduk, suya çıktık.

Eski, kiralık duba teknesine başladığımda aklıma bir şey geldi. TLC, MTV ve MSNBC bağımlılarından daha iyi değildik. Evet, teknemiz doğa keyfi için kullanıldı; ancak arkasında çamurlu, yeşil bir iz bıraktı. Evet, tatil köyüne gündelik kolaylıklardan uzaklaşmak ve kendimizi doğa ile çevrelemek için geldik, ancak bir kabinde kalıyorduk – çadır veya uyku tulumu değil. Kahvaltımızı her sabah oldukça modern bir ocakta pişirdik, Bunn kahve makinesinde yaptığımız kahveyi içtik ve kabin çok soğuk olursa elektrikli ocağı açtık. Görünüşe göre onu kabalaştırmamıştık; numara yapıyorduk.

Bu gerçeğin farkına vardığımdan beri sıkıntılıyım. Doğaya olan minnettarlığımızın nereye gittiğini anlamıyorum. Ben de dahil olmak üzere, yanlış yönlendirilmiş gezginlerin kendilerini doğayı deneyimlediklerini düşündüklerini anlamıyorum, gerçekten her şey reklamlar arasında ona bakarken. Doğrusu, herkes doğayı farklı bir şekilde deneyimler. Bazıları için ona bir pencereden veya bir TV ekranından bakmak yeterli olabilir.

Yine de, bunu doğayı tecrübe etmenin meşru bir yolu olarak kabul ederek, bir şeyi kaçırdığımız konusunda endişeliyim. Ya da belki her şeyi özlüyoruz. Temel düzeyde, cildinizde farklı bir hava hissetmek ve ayaklarınızın altında yaprakların ve kirin çatırtılarını hissetmekle ilgili tatmin edici bir şey vardır. Şehir ışıklarının gece gökyüzünü bozmadığı yerlerde, yıldızları yeni bir şekilde görebiliriz ve karanlık seviyesi yabancı ve heyecan verici.

Yine de bu basit insan / doğa kombinasyonunda derin tatminten daha fazlası var. Şu anda doğayı keşfetme yöntemlerimizde bir tehlike var. Yolcuların göller ve ormanlar arasında seyahat etmek için teknelere, jetskilere, waverunners’a veya ATV’lere atlaması yaygındır. Bu gibi durumlarda, tatilciler doğayı tecrübe ederken, arkalarında bir kirlilik izi bırakırlar.

Peki kamaramız ne olacak? Ormanın ortasına inşa edilen tesisin var olabilmesi için ağaçların kaldırılması gerekiyordu. Burada doğal bir kopukluk var: Tatil köyü, ormanların doğal güzelliğini görmek isteyen doğayı seven gezginleri barındırmak için tasarlandı ve yine de tesisin var olması için ormanın bir kısmının kesilmesi gerekiyordu. Tatilciler, el değmemiş ve zarar görmemiş doğayı deneyimlemek yerine, insan müdahalesi ile gölgelenmiş bir orman yaşıyor.

Bizim için yol bu. İster kasıtlı ister kazara olsun, yardım edemeyiz ama doğal biçimleriyle doğaya müdahale ederiz. Onu gerçekten deneyimlemeye çalıştığımızda bile, onu engelliyoruz. Bu nedenle, dilersek bazı basit tavsiyeleri dikkate almalıyız …. (aşağıdaki bağlantıdan makalenin tamamını okuyun)

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kadın Tipi Kellik: Tanı ve Tedaviler

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Genlere Bağlı