içinde

Tavla nasıl oynanır

Tavla masa oyunu, insanoğlunun en eski oyunlarından biridir. Oyunun ilk varyasyonlarının eski Mısır, Mezopotamya Bölgesi ve Antik Roma’da başladığı söyleniyor. O zamandan beri oyun gelişti, birkaç kez yeniden adlandırıldı ve dünyanın farklı yerlerine yayıldı. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Doğu Asya, Avrupa ve Orta Doğu’da orijinal bir eğlencedir.

Oynamaya başlamak için bir partnere, iki zar ve özel bir tavla masasına ihtiyacınız var. Tablo, 1’den 24’e kadar numaralandırılmış bölümlerle iki tarafa bölünmüştür. 1’den 6’ya kadar olan noktalar bitiş, 7’den 12’ye kadar başlangıç ​​noktasıdır. 13’ten 18’e orta nokta.

Oyunun başında, her oyuncunun 24. noktada iki, 8. noktada 3, 13. noktada ve 6. noktada 5. Her oyuncu zarı atması ve en yüksek puanın oyuna başlaması.

Başlangıç ​​noktasından rakibin oyun noktasına ulaşmak için, başlangıç ​​noktasından taşları saatin iğnelerinin zıt pozisyonuna göre hareket ettirir.

Tavlanın amacı, taşlarınızı rakibinizin başlangıç ​​noktasına taşımak ve ardından tahtadan çıkarmaktır. Oyunun ilerleme hızı, zarın sonuçlarına göre belirlenir.

Her oyuncu her turda iki zar atar ve her zar üzerine atılan sayıya göre bir veya iki jeton borçlu olur. İki zarın skorunu ekleyerek veya ikisini taşıyarak bir taşı taşıyabilirsiniz. Örneğin, zarın sonucu 5 ve 4 ise, bir taşı 9 basamak hareket ettirebilir veya 5’i ve ardından 4’ü ileriye taşıyabilirsiniz.

Eğer zar iki katına çıkarsa, bir sayı iki katına çıkarsa taşları iki yerine 4 kez hareket ettirebilirsiniz. Yani, double 2 atılırsa, 4 kez 2 sıra hareket eder. Bu durumda, bir döşemeyi 8 kez, 2 döşemeyi dört basamaklı, 4 döşemeyi iki kez veya iki yer gerektiren herhangi bir kombinasyonu 4 kez hareket ettirebilirsiniz.

Bir jetonu rakibinizden yalnızca birinin bulunduğu bir kareye taşıyabilirsiniz ve böylece onu “yersiniz”. Daha sonra bu simge, çubuk adı verilen tahtanın ortasına yerleştirilir.

Rakibiniz, sizin birden fazla taşınızın işgal etmediği bir kutuya taşı koyabildiğimde tekrar oynayabilir. Örneğin, zar atarsa ​​ve 2 atılırsa ve o kutuda sizinkinden sadece bir tane yoksa, girip hamlelerini takip edebilir. Değilse, sıranızı beklemeli ve tekrar denemelisiniz.

Tüm parçalarınız rakibinizin varış kutusuna yerleştirildikten sonra, onları tahtadan çıkarmaya başlamalısınız. Yani, zar atarsanız ve 1 ve 2 atarsa, 1 numaralı kutudan bir taşı taşıyabilirsiniz, 2 yuvarlanıyorsa, 2 numaralı kutudan bir taşı taşıyabilirsiniz.

Siz 15’i çıkarırken rakibiniz hiçbir taş çıkarmazsa, oyunu kazanırsınız ve bunun tersi de geçerlidir. Aynı şey, 15 taş kaldırdıysanız ve yemeklerin ortasında bir miktar taş varsa (hiç çıkarmadan) oyunu kazanırsınız.

Oyun size pek çok durumda eşlik edebilecek kadar eğlenceli ve zekidir. Tadını çıkar!

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi Ve Bilgileri

Kadınlarda Saç Dökülmesi: Saç Dökülmesine Çözüm Bulmak