içinde

Etsy, Depop’u 1,6 milyara satın alıyor

El sanatları ve vintage ürünler için çevrimiçi pazar yeri olan Etsy Inc., müşteri tabanını genişletmek ve daha genç kullanıcıları çekmek için ikinci el moda uygulaması Depop’u 1,63 milyar dolara satın alıyor.

New York merkezli Etsy Çarşamba günü yaptığı açıklamada, anlaşmanın iki e-ticaret sitesi arasında geri dönüştürülmüş giyim ticareti eğilimi büyümeye devam ederken “paylaşılan uzmanlık ve büyüme sinerjileri için önemli fırsatlar” yaratacağını söyledi. Öncelikli olarak nakit olan anlaşmanın üçüncü çeyrekte kapanması bekleniyor.

Depop, 2011 yılında kullanılmış moda ürünleri alıp satmak için “topluluk destekli bir pazar yeri” olarak kuruldu ve özellikle genç, çevreye duyarlı tüketiciler arasında en popüler e-ticaret sitelerinden biri haline geldi. Depop’un aktif kullanıcılarının yaklaşık %90’ı 26 yaşından genç ve Depop, kullanıcıları genellikle daha yaşlı olan Etsy’ye göre ABD’deki Z kuşağı tüketicileri arasında en çok ziyaret edilen 10. alışveriş sitesi.

Etsy hisseleri New York’ta %7 artışla 174.14$’a yükseldi.

ABD’deki ikinci el pazarının 2024 yılına kadar 64 milyar dolara ulaşacağı ve küresel bazda iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Etsy CEO’su Josh Silverman, anlaşmanın Etsy’nin yeniden satış pazarındaki varlığını genişleteceğini ve Depop’un genişlemesine ve daha fazla büyüme ve kârlılık sağlamasına yardımcı olacağını söyledi.

Yaklaşık 150 ülkede yaklaşık 30 milyon kayıtlı kullanıcısı olan Depop, Londra merkezli olmaya devam edecek ve mevcut ekibi tarafından yürütülen bağımsız bir pazar yeri olarak faaliyet gösterecek. Anlaşmanın ardından Etsy, Etsy, Reverb ve Depop olmak üzere üç farklı markaya sahip olacak.

Depop’un CEO’su Maria Raga, insanların “Giysiler için Depop’a geldiklerini, ancak kültür için kaldıklarını” ve işin, “Depo’daki değerleri bizimkilerle çok uyumlu olan çok daha büyük bir şirketin kaynaklarından” yararlanacağını söyledi.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

ABD’de Amazon akıllı korkusu

Korona aşısını her yıl yapacak mıyız