içinde

Boeing en az 17 milyon dolar ceza ödeyecek

Amerikan Federal yetkililer, Boeing’in en az 17 milyon dolar ödeyeceğini ve Max dahil 737 jetindeki üretim sorunlarını gidermek için adımlar atacağını söylüyor.

Amerilan Federal Havacılık İdaresi perşembe günü yaptığı açıklamada, anlaşmanın 2015 ile 2019 arasında üretilen bazı Boeing 737 NG ve 737 Max uçaklarında onaylanmamış sensörlerin ve diğer parçaların kurulumunu kapsadığını söyledi.

Anlaşma, Boeing için büyük bir meblağ olmasa da – şirketin 2020’de sadece 15 milyar dolarlık bir gelir elde etmişti. Boeing, dünya çapında Max jetlerinin uzun süre topraklanmasına ve Max ve diğer uçak modellerini rahatsız eden diğer sorunlara yol açan iki ölümcül kazadan kurtulmak için hala mücadele etmektedir.

FAA, Boeing’in 30 gün içinde 17 milyon $ ‘lık medeni cezayı ödemezse ve onaylanmamış parçaların kullanılmasını önleme gibi adımları atmazsa yaklaşık 10 milyon $’ lık ek para cezası alabileceğini söyledi. FAA, Boeing’in şirketin ve tedarikçilerinin 737 için üretim oranlarını güvenli bir şekilde artırmaya hazır olup olmadığını da analiz etmesi gerektiğini söyledi.

Bir Boeing sözcüsü, şirketin üretim sistemindeki ve tedarik zincirindeki sorunları “tam olarak çözdüğünü” söyledi. Sözcü, çalışanların yasal gerekliliklere uymasını sağlamak da dahil olmak üzere, “Operasyonlarımızda güvenlik ve kalite performansını iyileştirmek için zaman ve kaynak ayırmaya devam ediyoruz” dedi.

Çözüm, daha önce FAA tarafından belirlenen sorunları kapsamakta. Ajans, Boeing’in yaklaşık 800 uçakta onaylanmamış sensörleri kullanması için 19,7 milyon dolar ve Max jetler ve NG adı verilen eski bir 737 modeli de dahil olmak üzere 300’den fazla uçağa onaylanmamış kanat panelleri kurması için 9,3 milyon dolarlık bir ceza verilmişti. Kanat panelleri, kalkış ve iniş sırasında ekstra kaldırma sağlar ve bir Boeing yüklenicisi tarafından yapılan bir kalite testi başarısız olmuştu.

Ocak ayında Boeing, düzenleyicileri Max’in güvenliği konusunda aldattığı için olası cezai kovuşturmadan kaçınmak için 2,5 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Max’te öldürülen yolcuların aileleri tarafından açılan davalarla karşı karşıya.

FAA, geçen yılın sonlarında Max’in uçuşa dönmesini onayladığından, bazı kokpit ekipmanlarının elektriksel topraklamasıyla ilgili bir sorun nedeniyle 100’den fazla yeni ucak üretimi yarıda kaldı. Boeing ayrıca, karbon fiber gövde panellerinin birleştirilme şeklindeki bir kusur nedeniyle, daha büyük 787 jetinin teslimatlarını birkaç ay boyunca tuttu.

Bu ay, Ev Taşımacılığı Komitesinin iki lideri, Boeing ve FAA’dan bu son sorunlar hakkında daha fazla bilgi istediklerini söyledi.

Chicago merkezli Boeing Co.’nun hisseleri, en büyük müşterisi Southwest Airlines’ın CEO’sunun, havayolunun önümüzdeki yıllarda yaklaşık 500 yeni uçak ekleyebilecek yeri olduğunu söylemesinin ardından öğle ticaretinde % 3 arttı. Southwest CEO’su Gary Kelly, Dallas Morning News’e, geçen yıl çıkan koronavirüs salgını yavaşlamasından sonra havayolunun yeni varış noktaları ekledikten ve ağını yeniden kurduktan sonra daha fazla uçağa ihtiyaç duyacağını söyledi.

Boeing 737 Max uçakları, 26 Nisan’da Seattle’daki Boeing Sahası yakınlarındaki bir depoya park edilmiş olarak duruyor. Boeing, 17 milyon $ ödemeyi ve üretim sorunlarını çözmek için adımlar atmaya söz veriyor. Amrikan Federal Havacılık İdaresi Perşembe günü yaptığı açıklamada, anlaşmanın bazı Boeing 737 modellerinde onaylanmamış sensörlerin ve diğer parçaların kurulumunu kapsadığını söyledi.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Korona aşısından önce veya sonra ağrı kesici alabilir miyim?

Nasıl Sağlıklı ve Daha Kalın, Dolgun Saçlar Uzatabilirsiniz

Nasıl Sağlıklı ve Daha Kalın, Dolgun Saçlar Uzatabilirsiniz