içinde

Mülkiyet Milyonerine Doğru

Milyoner olma stratejilerimden biri mülklerle ilgili. Net 1 milyon değerinde mülk biriktirmek istedim. Stratejim, kira getirisi iyi olan 5 mülk (% 8 ve üzeri) almaktır. Bu mülklerden birinde yaşıyor olacağım. Yani bir mülk ortalama 200K ise, 5 mülk 1 milyon olacaktır.

Mülkten gelir elde edebileceğim. Yani kiralamadan elde ettiğim tahmini gelirim yılda 200K X 4 X 0.08 = 64K olacak (X 4 çünkü sadece 4 mülk kiralanacak). Ancak ilk aşamada kira gelirini cebime koyamayacağım çünkü gelirin taksiti telafi etmek için kullanılması gerekecek.

5 konutumu da yılda 1 olmak üzere 5 yıl içinde biriktirmeyi planlıyorum. Şu anda 2 mülküm var. Yaşadığım mülklerden biri, diğeri kiraya verildi. Öyleyse gidecek 3 tane daha var. Stratejim, içinde yaşadığım mülkü olabildiğince çabuk halletmek. Bunu 5 yıldan daha kısa bir sürede halletmeyi hedefliyorum. Kiralanan mülkler için, önce yaşadığım mülke odaklanmam gerektiğinden, şu anda hızlı bir şekilde yerleşmemeyi planlıyorum.

Kolay geliyor ha. Aslında o kadar kolay değil. Öncelikle bankadan kredi almaya hak kazanabilmeniz için yeterli aylık gelire sahip olmanız gerekir. Banka yalnızca ihtiyacınız olmadığında size borç para verir. O halde her bir mülkü satın alırken belirli bir miktar peşinat ödemeniz gerekebilir. Ayrıca, mülkü almaya karar vermeden önce çok fazla araştırma yapmanız ve hedeflediğiniz bölgeye aşina olmanız gerekir. Bir mülk satın almak ömür boyu süren ciddi bir taahhüttür çünkü taksiti geri ödemeniz yıllar alabilir. Bu yüzden açıkça hareket etmeyin. Başka bir sorun da şu olabilir, ya kiralayamazsanız? Çok sıcak konum, burada ana endişe kaynağıdır. Ya kiracılarınız kiraları bırakırsa? Bunu karşılamak için belirli miktarda acil durum fonuna ihtiyacınız olacak.

O kadar basit olmasa da, kesinlikle milyoner olmanın uygulanabilir bir yolu. Biraz yavaş görünebilir ama daha emin bir yol. Hedefi belirleyin, buna göre planlayın, harekete geçin ve çok çalışın, o zaman bir gün başaracaksınız.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ev Alıcıları İçin En İyi On İpucu

Türkiye’nin En Sıcak Emlak Noktaları