içinde ,

Google’ın Ana Şirketi Alphabet, Yapay Zekâ Çağında Kendi Çalışanlarına ‘Dikkatli Olun’ Uyarısı Yaptı

Google’ın ana şirketi Alphabet, yıllardır yapay zekâya tamamen yatırım yapmaktadır. Boston Dynamics’i satın alıp (ve daha sonra satma) sürecinden, DeepMind aracılığıyla bilimsel başarılarına ve daha yakın zamanda, Google Bard adlı yapay zekâ sohbet botunun lansmanı sonrasında bu yılın Google I/O’suna ana konu yapılmasına kadar, şirket bu konuda çok önemli adımlar attı. Şimdi ise Alphabet, çalışanlarını, bu yapay zekâ botlarına ne söylediklerine dikkat etmeleri konusunda uyarıyor, hatta kendi botları bile bu durumdan muaf değil.

Reuters’dan bir rapora göre, Alphabet çalışanlarına, AI sohbet botlarıyla gizli bilgileri paylaşmamaları konusunda uyarıda bulundu çünkü bu bilgiler, teknolojiyi sahip olan şirketler tarafından saklanıyor.

Bu uyarı, söylendiği yerden bağımsız olarak, mükemmel bir tavsiye. Online ortamda özel veya gizli bilgileri paylaşma alışkanlığı edinmek de genellikle iyi bir fikir değil.

ChatGPT, Google Bard ve Bing Chat gibi bir yapay zekâ sohbet botuna söylediğiniz her şey, bu botların sürekli eğitim halinde olan büyük dil modellerine (LLM’ler) dayalı olarak eğitimine katkı sağlar. Bu yapay zekâ sohbet botlarının arkasındaki şirketler ayrıca verileri saklar ve bu veriler, çalışanlarına görünür olabilir.

Google’ın yapay zekâ sohbet botu Bard hakkında şirket, SSS’lerinde şunları açıklıyor:

Bard ile etkileşime girdiğinizde, Google sizinle olan sohbetlerinizi, konumunuzu, geri bildirimlerinizi ve kullanım bilgilerinizi toplar. Bu veriler, Google Gizlilik Politikası’nda açıklandığı gibi, Google ürünlerini, hizmetlerini ve makine öğrenme teknolojilerini sağlamamıza, iyileştirmemize ve geliştirmemize yardımcı olur.

Google ayrıca, eğitimli incelemeciler tarafından incelenmek üzere bir dizi sohbet örneğini seçer ve bu sohbetler üç yıla kadar saklanır. Bu nedenle, “Bard sohbetlerinizde sizin veya başkalarının tanımlanmasında kullanılabilecek bilgileri eklemeyin.” diye açıklıyor.

OpenAI, sitesinde yapay zekâ eğitmenlerinin, sistemlerini geliştirmeye yardımcı olmak için ChatGPT sohbetlerini de incelediğini belirtiyor. Ayrıca, “Sohbetleri, sistemlerimizi geliştirmek ve içeriğin politikalarımıza ve güvenlik gereksinimlerimize uygun olduğunu garanti etmek için inceliyoruz.” şeklinde belirtiyor.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ELON MASK TWITTER’IN FİYATINI UCUZLATIYOR