içinde

Jobs’un ölümünden 10 yıl sonra, Apple halen yenilik yapamıyor mu?

“Apple artık yenilik yapmıyor” veya “Steve Jobs mezarında dönüyor”, Tim Cook liderliğindeki ürün lansmanları sırasında ortaya çıkan hayal kırıklığına uğramış tweetlerden bazıları. 5 Ekim 2011’de pankreas kanseriyle savaştıktan sonra ölen Jobs’un yerine gelen Tim Cook, bir çok kişiye göre Apple üzerindeki beklentileri karşılayamadı.

Enderle Group’tan Teknoloji endüstrisi analisti Rob Enderle, “Apple, bir pazarda devrim yaratabilecek ürünleri ortaya çıkarma yeteneğini kaybetti” dedi. “Sadık kullanıcılarını sağma konusunda çok etkili, finansal odaklı bir şirket haline geldiler” diye ekledi.

Steve Jobs

Şirket, 1976’da bir garajda kurulduğundan bu yana, 2011’de piyasaya sürülen iPod ve interneti insanların cebine koyan iPhone’un 2007’de piyasaya sürülmesi gibi cihazlarla yüz milyonlarca hayatı etkiledi. O zamandan beri Apple, internete bağlı bir zaman parçası olan Apple Watch’ı piyasaya sürdü.  Analist Carolina Milanesi, “Apple’ın ölçüsü her zaman yeniliktir, insanların odaklandığı şey budur. Bir şirketin başarılı olmasının bir başka yönü de kendini değiştirme yeteneğidir” dedi. Apple, cihazlarına özenle entegre edilmiş birçok hizmeti ekleyerek gerçekten çeşitlendi: müzik, ödemeler, videolar ve oyunlar. Şirket, Milanesi’nin “insanları Apple’a getiren ve onları burada tutan daha fazla ip” olarak tanımladığı bir strateji olan donanım işinin dışında bir dünya öğrenmek zorundaydı. Walter Isaacson tarafından yazılan biyografiye göre, müşterilerinin deneyimini baştan sona her zaman kontrol etmeye çalışan Jobs tarafından muhtemelen reddedilmeyecek bir yöndü. 

Tim Cook

Her durumda, Cook’un altındaki şirket Wall Street’i memnun etti. Apple markası on yıl önce yaklaşık 350 milyar ABD Doları değerindeydi ve bugün 2.358 trilyon ABD Doları değerinde. Analist Dan Ives, “Bize göre (Apple), önümüzdeki altı ila dokuz ay içinde 3 trilyon ABD dolarına ulaşacak” dedi.

Kaliforniya devinin birçok gözlemcisi gibi ve bazı Jobs hayranlarının aksine, Apple’ın icat etmekten asla vazgeçmediğine inanıyor. Özellikle, bazı yeni cihazlarda Intel’in yerini alan M1 yongasının geliştirilmesinden bahsediyor. Ives, “Bence Apple zamanla gelişti ve Cook da gelişti ve bence Jobs’un iinandığı tek şey organik olarak inovasyondu” dedi.

İPhone’un önümüzdeki yıllarda Apple’ın büyüme hikayesinin “kalbi ve ciğerleri” olmaya devam edeceğini, ancak 2024 yılına kadar bir sanal gerçeklik kulaklığı ve hatta bir Apple arabası görüyor. Cook ve ekiplerinin son yıllarda zıt akımlarda gezindiğini inkar etmek, nostaljik kötüleyiciler için zor. Küresel çip kıtlığı, şirketin talebi karşılama yeteneğini pek etkilemiş gibi görünmüyor. 

Apple, App Store üzerindeki kontrolünü gevşetmek zorunda kalmasına rağmen, Google ve Facebook devlerine kıyasla şimdiye kadar nispeten zarar görmedi. Ancak, Avrupalı ​​ve ABD’li düzenleyiciler devin egemenliğini ve küresel erişimini aşırı şüpheyle görüyorlar. Ayrıca, güçlü Pegasus casus yazılımının ihlaline karşı koruma sağlamak için yapılan son acil durum yazılımı düzeltmesi ve Apple’ın gizlilik savunucularından eleştiri alan çocuk istismarı önleme önlemini erteleme kararı gibi zorlu sorunlar da var. Bazı gözlemciler, Jobs’un fırtınalı tavrının bu kadar hassas meselelerin yönetimine uygun olmayacağını söylüyor. Milanesi, ünlü volkanik kişiliğine atıfta bulunarak, “Son on yılda Jobs’un tarzının hayatta kalacağını sanmıyorum” dedi. “Bana göre Cook, pazar ortamında ve toplum olarak bulunduğumuz yer için daha iyi bir lider” diye ekledi.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tüm Zamanların En İyi 50 TV Şovu

Netflix’in kaç ücretli abonesi var?