içinde

Arama Motoru Optimizasyonu: Doğal Bağlama Stratejileri

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), küçük, zar zor karlı veya görünür bir web sitesi ile trafik mıknatısı olan bir web sitesi arasındaki fark olabilir. Arama motorlarını etkilemenin hem iyi hem de kötü birçok yolu vardır. Bazı arama motorları belirli stratejilere diğerlerinden daha iyi tepki verir. Hatta bazılarının tepki verdikleri çelişkili stratejileri var. Tüm bunları belgelemek, bu makalenin kapsamı dışında kalan önemli sayıda sayfa ve araştırma gerektirir.

Bununla birlikte, tüm arama motorları için olmasa da çoğu için işe yarayacak olan belgelenebilecek birkaç şey vardır. Ve bununla yüzleşelim; Başarılı ve başarısız bir SEO stratejisi arasında fark yaratan gerçekten sadece 3 tane vardır. Üç büyük: Google, Yahoo ve MSN. Herhangi bir ayda bu üç arama motoru, tüm internet aramalarının% 90’ından fazlasından sorumludur.

Peki bu makale ne hakkında? Bu, diğer web sitelerine (giden) bağlanma ve web sitesi bağlantılarını (gelen) size geri alma gibi genel kabul görmüş uygulamaları kullanarak arama motorlarını etkileyecek bir web sitesi sahibi olarak neler yapabileceğinizle ilgilidir. Bir web sitesi sahibinin genellikle arama motorunun gözünde web sitesi değerini artırmak için kullanacağı 4 strateji vardır.

Karşılıklı bağlama, tek yönlü bağlama, çoklu site bağlama ve dizin bağlama işlemidir. Bir web sitesi sahibi, yalnızca tek bir strateji kullanmanın doğru cevap olduğunu düşünmemelidir – elbette SEO’nuza yardımcı olacaktır, ancak En İyi cevap olmayacaktır. En iyi cevap, 4 tekniğin hepsini kullanmak ve bunu doğal olarak yapmaktır.

Dört bağlantı stratejisinin her birinin aşağıdaki şekilde özetlenebilecek belirli açıklamaları vardır:

1. Karşılıklı Bağlantı : Site A, Site B’ye bağlantılar, Site B, Site A’ya geri bağlantı

2. Tek Yönlü Bağlantı : Site B, Site A’ya bağlantılar

3. Çoklu Site Bağlantısı : Site A, Site B’ye bağlantılar, Site B Site C’ye bağlantılar, Site C Site D’ye bağlantılar ve Site D, Site A’ya geri bağlantılar 3..N dahil olan site sayısı.

4. Dizin Bağlantısı : Site Dizini A, Site A’ya bağlantılar

Bu yeterince basit görünüyor, ancak 4 stratejinin hepsini gerçekleştirmek zaman ve çaba gerektiriyor ve çoğu web sitesi sahibi zaman harcamaya istekli değil veya buna harcayacak zamanı yok. Bir web sitesi sahibi olarak SEO’nun, Sipariş İşleme ve Yerine Getirme ve Müşteri Hizmetlerinden hemen sonra ele almanız gereken en öncelikli görevlerden biri olması gerekir. Arama motorlarından ücretsiz trafik olmadan, genellikle ödeme gerektiren diğer trafik oluşturma stratejileri uygulanmalıdır.

Şimdi yukarıdaki 4 stratejiyi yapmak harika, ancak daha da zorlaşıyor çünkü bunu arama motorlarını web sitenize ceza uygulamak için tetiklemeyecek şekilde yapmanız gerekiyor. Arama motoru mühendisleri dışında hiç kimse tüm cezaları tam olarak bilmiyor, ancak bazıları için bazı iyi teorilerimiz var.

Birincisi, bağlantıların oluşturulma hızıdır. Çok hızlı bağlantı oluşturmak için belirli bir eşik var. Eşiğin değişken bir ölçek olması ve motora göre web sitesinin yaşıyla ilgili olması mümkündür. Örneğin, düşük trafik alan genç bir web sitesi normalde ayda 1000 bağlantı almamalı, çok fazla trafik alan daha eski bir web sitesi ise ayda 1000 bağlantı almaya uygun olabilir. Bağlantı stratejilerinizde ilerlerken, özellikle bağlantı satın almayı düşünüyorsanız, bunu aklınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

İkincisi, size bağlanan her siteye bir bağlantıya sahip olmak, bağlantıların değerini büyük olasılıkla azaltacaktır. Diğer bir deyişle, tek aldığınız Karşılıklı Bağlama ise, muhtemelen SERP’leri (Arama Motoru Sonuçları Sayfaları) yukarı taşıyacaksınız, ancak sitelerinizin tam potansiyeline ulaşamayacaksınız. 4 stratejinin bir karışımına sahip olmak, motorlara daha doğal görünecektir.

Üçüncüsü, sitenize gelen tüm bağlantıların “bağlanan” sayfalarda bulunması, bu bağlantıları, gelen bağlantıların bir yüzdesi için içeriğe dayalı olarak göreceli bir sayfada doğal bir bağlantıya sahip olmaktan daha az değerli kılacaktır. Bu bağlam yüzdesini ne kadar yüksek tutarsanız, web siteniz o kadar iyi sıralanır. Bu tür bağlantılar, her iki web sitesi sahibi için daha fazla zaman ve çaba gerektirdiğinden, genellikle bir değişim oluşturmak için en zor bağlantılardan bazılarıdır.

Dördüncüsü, tüm farklı sıralama sitelerinden gelen bağlantılara sahip olmaktır. Size bağlantı verdiğiniz tek şey sayfa sıralaması 6 ve 7 sitelerse, bağlantılarınızı satın aldığınız ve bu motorlar için doğal olmayan bir mesaj gönderiyor olabilirsiniz. Bazıları trafiği artırmak için bağlantı satın almanın gayet iyi olduğunu ve öyle olduğunu iddia edebilir. Ancak, arama motorlarının SERP konumlarınızı hesaplarken bu gelen bağlantılara çok fazla ağırlık vermesini beklememelisiniz. Sayfa sıralaması ölçeğini (0 – 10) yukarı taşıdıkça çok sayıda 1. ve 2. derece gelen bağlantılara ve azalan sayıda gelen bağlantıya sahip olmanız çok daha doğaldır.

Beşincisi, gelen bağlantılarınızın metninin çeşitlendirilmesidir. Size bağlantı veren her web sitesinin bağlantı açıklamasında aynı metne sahip olması doğal değildir. Doğal eğilim, sitelerin adının belirli bir yüzdesine sahip olmaktır, ancak bundan sonra geniş bir tanım çeşitliliği olmalıdır. Bağlantı metni açıklamanız, sitenizin / sayfanızın nasıl sıralanacağına ilişkin önemli bir faktördür, bu nedenle, web sitenizde tercih ettiğiniz bağlantı metni açıklamasını belirtirken bunu aklınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

Son olarak, gelen bağlantılarınızın iyi bir yüzdesinin, o sitenin okuyucusu için doğal görünen bir sayfanın metninde görünmesi en iyisidir. Ve bu bağlantıların tümü web sitenizin ana sayfasına geri dönmez. İyi, yüksek kaliteli bir bağlantının bir sayfanın metninde görünmesi ve bunun sitenizin içinde yer alması çok doğaldır.

Bu nedenle, SEO faaliyetlerinize başladığınızda veya devam ettiğinizde tüm bunları aklınızda bulundurun ve sabırsız olmayın. Sabırsızlık cezalara veya daha kötüsüne yol açabilir. Web siteniz “korumalı alana” girebilir. Google’ın, şüpheli sitelerin, Google’ın artık manipüle edildiğini hissetmediği bir noktaya kadar yaşlanana kadar yerleştirildiği bir korumalı alan kullandığı söylentileri ve daha somut hale geldiği söyleniyor. Arama motorlarının çoğu, spam sitelerini ve manipülasyon sitelerini SERP’lerinin dağınık olmasını önlemek için ortadan kaldırmak için benzer koruma şemaları kullanır.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Arama Motoru Optimizasyonu: Nasıl Çalışır? Ne için kullanılır?

Arama Motoru Optimizasyonu (Seo)