içinde

Daha Hızlı Bir İş Bulmanın 3 Yolu

İş aramanızda zor bir sorun mu yaşıyorsunuz?

Diyelim ki, ağ bağlantılarız eksik? Veya mülakat sorularını yanıtlarken sorun mu yaşıyorsunuz?

İş aramadaki sorunlar, Temmuz ayındaki sivrisinekler kadar yaygındır.

Ama … probleminizi hiç bir kağıda yazdınız mı?

Bahse girerim yapmadınız.

Çünkü problemleri bir yere yazdığınızda, çözme yolunda, büyük bir adım atmış olursunuz. Bir düşünün: Atom bombasından Xbox’a kadar her harika icat veya çözüm ilk önce kağıt üzerinde yapıldı.

Neden istihdam sorunlarınızı aynı şekilde çözmüyorsunuz?

İşte bunu yapmanıza yardımcı olacak üç adımlı bir yöntem …

 

1) Doğru soruları sorarak başlayın

Çoğu insan iş aramada moral bozucu ve motivasyonunu kıran sorular sorarak kendini sekiz topun arkasına koyar.

Neden kimse bana iş vermiyor? veya Kimseyi tanımadığımda nasıl ağ kurarım?

Bunun yerine, sizi motive eden ve ilham veren sorular sormaya başlayın.

Sorulacak daha iyi sorular şunlardır:

* İnsanlara iş ilanları ile beni aramaları için nasıl bir neden verebilirim?
* En yakın 10 arkadaşım şu anki işlerini nasıl buldu? Onlarla nasıl beyin fırtınası yapabilir ve yöntemlerini iş avımda nasıl kullanabilirim?
* Son iş aramamda ne işe yaramıştı?  Bunu tekrar nasıl yapabilirim?

Önemli: Kendi kendinize çözebileceğiniz sorular sorun. Bunu sizin için yapması için asla hükümete, okulunuza, ebeveynlerinize, ailenize – başkalarına – güvenmeyin. Çünkü, iş arama (ya da başka bir şey) ile ilgili problemleri çözme sorumluluğunu bıraktığınızda, dış güçlerin tutsağı olursunuz.

Doğru soruları sorduğunuzda, ancak, cevabın yarısını bulmuş olursunuz. Bu nedenle, hemen şimdi iş aramanızla ilgili en az beş güçlendirici soru yazın.

O halde, ikinci adıma hazırsınız …

2) En az 20 olası yanıt için beyin fırtınası yapın
Beş iyi soruyu yazdıktan sonra, en umut verici görünen soruyu daire içine alın. Daha hızlı işe alınmak için kullanacaksınız.

Diyelim ki temiz bir kağıdın üzerine şu soruyu yazıyorsunuz:

İnsanlara beni iş ilanları ile aramaları için nasıl bir sebep verebilirim?

Altına bir 1 sayısı yazın. Bu numaranın yanına olası bir cevap yazın. Ardından 2, 3 numaraya geçin. ve sorunuza en az 20 cevap alana kadar durmayın.

15 veya 19 değil, 20 cevap – veya daha fazlası.

Bunun bir nedeni var: Kendi haline bırakıldığında, beyniniz iki dakika sonra bir Homer Simpson çekecek ve sizi simit veya çay için dışarı çıkmaya ikna etmeye çalışacaktır. Beyin düşünmekten nefret eder. Bench press gibi, düşünme sizin için ne kadar iyi olursa olsun yorucu bir iştir.

Ama başınızı çengelden ayırmayın. 20 olası çözüm bulana kadar durmayın. Kariyeriniz sonuca bağlıymış gibi beyin fırtınası yapın. Çünkü öyle.

Şimdi. 20 cevabınızın çoğu pek iyi olmayacak – sorun değil. En iyi cevabınız en tavşan beyinli olandan hemen sonra gelebilir. Kendinizi 20 cevap yazmaya zorlayarak, bir kazananı araştırmak için bilinçaltı zihninizin derinliklerine inerken yaratıcı boruları temizliyorsunuz.

3) Bugün tek bir çözüm üzerinde işlem yapın
20 cevap listenizden en umut verici olanı seçin. Ardından, bunu gerçekleştirmek için bugün başlayın. Bahane yok.

Çözümlerinizden en uygulanabilir olanının, arkadaşlarınız, aileniz ve tanıdıklarınızla tanışabileceğiniz bir ağ kurma partisi düzenlemek ve onlara iş aramanız hakkında bilgi vermek olduğunu varsayalım.

Şimdi. Bu partinin gerçekleşmesi için ne yapmanız gerekiyor?

Pekala, davetli listesini hazırlamanız, davet göndermeniz, yemeği almanız vb. gerekiyor. Partinin başarılı olması için gerekli tüm alt hedefleri yazın. Tamamladığınızda listenizdeki her bir alt hedefi işaretleyin. Siz farkına varmadan, ağ kurma partiniz gerçek olacak.

Bundan sonra, 20’li listenizden bir sonraki en umut verici çözümü alın ve bunu gerçekleştirin. İşe alınana kadar tekrarlayın.

Sorun çözme söz konusu olduğunda bu 3 adımın işe yaramasının nedeni işte burada – net düşünme artı sürekli eylem, sonuçlara eşittir.

Bir iş bulmakta zorlanıyorsanız, durumunuzla ilgili açık ve güçlendirici sorular yazın. Ardından, en az 20 olası çözüm için beyin fırtınası yapın ve bugün en iyisi üzerinde harekete geçin. Bunu yaptığınızda, gerçekten istediğiniz işi daha hızlı elde etmeye çok daha yakın olacaksınız.

Şimdi dışarı çıkın ve kendi şansınızı yaratın!

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) İçin Üç Kolay Adım

En İyi İş Bulma Sitesi Hangisi