içinde

Boşanma Sonrası Kredi Kartı Borcu

Evliliklerin cennette yapıldığı doğrudur. Ancak evlilik bir kez sarsıldığında her şey dümdüz düşer. Her uzlaşma başarısız oluyor ve boşanma tek çıkış yolu gibi görünüyor. Hem finansal hem de diğer yönlerden her şey – yolları ayırmadan önce halledilirse, diyebiliriz – her şey iyi biter. Ancak ayrılık bu kadar dostane değilse ve çözülmemiş bir finansal borç açısından bir yerlerde bir miktar ekşitlik kalmışsa, işler hem çirkin hem de karmaşık hale gelebilir.

Böyle zor bir durum, ortaklardan birinin kredi kartı borcuna maruz kalması ve boşanmadan sonra kredi kartı borcunun, tahsilat yapan kişiler şeklinde bir Damocles kılıcı şeklini alması ve eski eşlerden birinin borcunu ödemesi için sürekli dırdır etmesi durumunda ortaya çıkar. Burada durum biraz yanıltıcıdır çünkü borcu ödeyen kişinin mi yoksa diğer eski eşin mi ödemeyi yapmakta gerçek sorumluluğu olup olmadığı hala kanunla net bir şekilde tanımlanmamıştır. Ortak hesaplar söz konusu olduğunda durum daha karmaşık hale geliyor. Ama şimdi boşandıktan sonra kredi kartı borcunu görelim.

Boşanma sonrası kredi kartı borcu, çoğunlukla ortak kredi kartlarında alacaklılar tarafından genellikle çiftin müşterek sorumluluğu olarak görülmektedir. Aslında meblağı ödemeyen eş ödemekle yükümlü değildir, ancak kredi kartı şirketi her iki taraftan da sadece alacakları parayı önemsediği için ödeme isteyebilir. Boşanmadan sonra hangi anlaşmaya varıldığı bu insanlar için pek ilgi çekmiyor.

Kredi kartı hesaplarının kapatılmasının (ortak) tüm bu sorunlara bir çözüm olduğu düşünülebilir. Sorumlu bir eşiniz varsa, bu işe yarar. Ancak gerçek şu ki, birisi ödemeyi yapana kadar hesap kendini iptal etmez. Ayrıca boşandıktan sonra borçları bölmek yasal olarak pratik değildir. Dolayısıyla bunlar en iyiden en kötüye bazı pratik çözümlerdir.

– Herhangi bir ortak varlığı satın (örneğin, ev) ve borcu ödeyin ve hesabı kapatın. Taşla iki kuş vurmanın klasik bir örneğidir.

– Böyle bir durumda ayrı kredi kartları daha iyi bir seçenek olabilir. Başvurduktan sonra, kendi mantığınıza veya harcama şeklinize göre bölünmüş aidatların ayrı kartlara aktarılmasını sağlayın.

– Bu bağlamda, eşlerden biri kart almaya hak kazanmadıysa, bakiye payını devretmeden önce akrabalarından birine kartı kefalet ettirin.

Ancak, bu çetin sınavdan geçmek yerine, en iyi seçenek boşanmadan önce her şeyi halledebilmektir. Yeni bir hayata başlamak üzereyken tüm bu ortak sorunların arkasına geçmek her zaman bir acıdır. Kendine iyi bak!

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kredi ve Boşanma

Gazilerin Yakılması – Ölü Yakma Hizmetleri – Fedakarlıklarını Unutmayalım