içinde ,

LOLLOL

Magnus Carlsen’in serveti ne kadar?

2021 itibariyle, Magnus Carlsen’in serveti yaklaşık 8 milyon dolar.

Magnus Carlsen, Norveçli bir satranç ustası ve Norveç’in Vestfold şehrinden şu anki Dünya Satranç Şampiyonu. Çoğu satranç otoritesine göre gelmiş geçmiş en büyük satranç ustası.

Klasik satrançtaki başarısının yanı sıra iki kez Dünya Hızlı Satranç Şampiyonu ve dört kez Dünya Yıldırım Satranç Şampiyonu. 

Erken dönem

Sven Magnus Øen Carlsen, 30 Kasım 1990’da Tønsberg, Vestfold, Norveç’te doğdu. Ebeveynleri Sigrun Øen ve Henrik Albert Carlsen, meslek olarak mühendislerdir.

Entelektüel yeteneklerini henüz yürümeye başlayan bir çocukken sergilemeye başladı. İki yaşındayken, 50 parçalık yapbozları tek başına çözebildi ve dört yaşında çok daha büyük çocuklar için tasarlanmış Lego setlerini birleştirmeye başladı.

Kariyer

2004 yılında Wijk aan Zee’deki Corus satranç turnuvasında C grubundaki zaferinden sonra uluslararası ilgi gördü. Carlsen henüz genç bir gençti ve C grubundaki zaferi Büyük Usta Lubomir Kavalek’i ona “Satrançın Mozart’ı” unvanını verdi.

Aynı yıl, bir yıldırım satranç turnuvasında eski dünya şampiyonu Anatoly Karpov’u yendi ve o zamanlar dünyanın en yüksek puanlı oyuncusu olan Garry Kasparov’a karşı bir beraberlik elde etti.

Nisan 2004’te Dubai Açık Satranç Şampiyonası’nda ikinci oldu ve Grandmaster oldu. O zamanlar, dünyanın en genç Grandmaster’ı ve GM statüsüne sahip olan en genç üçüncü kişiydi.

2007’deki prestijli Linares satranç turnuvasında, birçoğunun “satrançın Wimbledon’ı” olarak gördüğü birçok zorlu rakiple karşılaştı.

Carlsen, Veselin Topalov, Viswanathan Anand, Peter Svidler, Alexander Morozevich ve Levon Aronian gibi en yüksek puanlı oyunculara karşı oynadı ve ikinci sırayı aldı.

2013 yılında Magnus Carlsen, Hindistan Chennai’deki Dünya Satranç Şampiyonasında dünya satranç şampiyonu Viswanathan Anand ile karşılaştı.

Carlsen, beş, altı ve dokuzuncu maçları kazanarak ve kalanını çizerek 6½–3½ şampiyonluğunu kazandı. Böylece yeni dünya satranç şampiyonu, dünya şampiyonluğunu kazanan en genç ikinci oyuncu (Kasparov’dan sonra) oldu.

2021 itibariyle, Magnus Carlsen’in net değeri 8 milyon dolar. Bu servetinin büyük bir turnuvalardan kazanılan ödüller ve sponsorluk gelirlerinden oluşmakta.

Öne Çıkanlar

İşte Magnus Carlsen’in kariyerinin en önemli anlarından bazıları:

Magnus Carlsen’den Favori Sözler

“Onun [Bobby Fischer] hakkında en çok hayran olduğum özelliği, aslında çok zor olanı bize kolay gibi gösterme yeteneğiydi. Onu taklit etmeye çalışıyorum.” – Magnus Carlsen

“Elbette, analiz bazen sezgiden daha doğru sonuçlar verebilir, ancak genellikle çok fazla iştir. Normalde sezgimin bana yapmamı söylediği şeyi yaparım. Düşünmek için harcanan zamanın çoğu sadece iki kez kontrol etmek içindir.” – Magnus Carlsen

“Satranç tahtasının yanında oturup bir şeyler keşfederek başladım. İlk başta kitaplarım bile yoktu ve kendi başıma oynadım.” – Magnus Carlsen

“Beni satranca ilk çeken şeylerden biri, sizi zeki, medeni insanlarla – yarı zamanlı koçum olan eski dünya şampiyonu Garry Kasparov gibi adamlarla – temasa geçirmesidir. – Magnus Carlsen

“Tek beklediğim galibiyet ve oyundan zevk almak. Ve eğer biri benim hakkımda bir şey düşünüyorsa, biri bir şeyden memnun değilse… bu benim baş ağrım değil. Umarım bir gün Dünya Şampiyonu olurum ve tüm bu insanları mutlu ederim. Ama herhangi bir nedenle bu gerçekleşmese bile, satrançtan zevk almamı engellemeyecek. Bundan eminim.” – Magnus Carlsen

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Gao Ke ve 1.008 Ayıları

Dünyanın En Pahalı 30 Arabası