içinde

Kadınlar Depresyondan Kurtulmalı!

Patates püresi, bükülme, limbo rock, koşuşturma, macarena, roger tavşan, koşan adam veya tavuk şehriye çorbası? Tüm bu hareketleri denedin mi? Evet, kanal açma ve danstan bahsediyoruz!

Dansın eski çağlara kadar uzanmaktadır. Müzik eşliğinde vücut hareketlerinin güçleri olduğu düşünülmüştür. Orta Çağ boyunca, Avrupa’daki insanlar vebadan kaçınmak için dans ederken, Asya ve Afrika’daki birçok kabile bereketli bir hasat sağlamak veya kuraklığı sona erdirmek için tren için dans etti. Ama onları hastalıklardan korumak ve Doğa’nın güçlerini çağırmaktan daha fazlası, dans aynı zamanda doğrudan hastalıkları ve rahatsızlığı iyileştirmek için de kullanılıyordu.

Dans veya Hareket Terapisi, bir kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığını iyileştirmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bugün, aynı zamanda bir kişinin zihnine ve bedenine odaklanmak için bir araç olarak öğretiliyor, bu da sağlığa götürüyor. Dans bir sanat olduğu için, kendini ifade etmeyi artırır ve insanların kendileriyle ve başkalarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olur. Dans, depresyon gibi belirli hastalıkların üstesinden gelmek için psikolojik kökleri keşfetmenin bir yolunu sunan bir sanat türüdür. Araştırmalar, dansın depresyon etkilerini en aza indirmeye yardımcı olabilecek faydalar sağladığını göstermiştir.

Beş duyumuzun her birinin sinirler aracılığıyla beynimize mesajlar gönderdiği bilinmektedir. Beyin bu mesajları işler, ardından vücudumuz bir tepki verir veya bir hareket gerçekleştirir. Normalde, bir şeyden mutlu olduğumuzda sevinçten zıplarız ve üzgün olduğumuzda çökürüz. Vücudumuz beynin mesajlarına tepki vermediğinde, duygusal bir bombayı tıklayıp depresyona girebiliriz.

Araştırmaya göre, kadınlar erkeklerden daha çok depresyon yaşıyor. İstatistikler, karşı cinsten daha fazla kadının dans terapisine girdiğini göstermiştir. Sebepler net değil, ancak araştırmalar psikolojik düzeyde kadınların daha çok içselleştirildiğini ve sorunları için kişisel sorumluluk aldığını gösteriyor. Aksine, erkeklerin madde bağımlılığı veya alkolizm gibi dikkat dağıtıcı davranışlara yönelme olasılığı daha yüksektir. Dans terapisi, kadınların bastırılmış duygularını dışsallaştırmanın alternatif bir yolunu sunar. Dans terapisinde hastalara gizli acıları göstermeleri öğretilir. Geçmişteki acıları ve hayal kırıklıklarını canlandırmanın, bireyin duygusal problemleriyle başa çıkmasına ve böylece onlarla başa çıkmayı öğrenmesine yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Depresyonla başa çıkmak için dans terapisini deneyen kadınlar, bunun moral verici olduğunu ve yaratıcılıklarını geliştirdiğini buldular. Elbette, yaratıcılık bir kez geliştirildiğinde, problem çözme kullanışlı hale gelir.

Dans ve hareket terapisi genellikle bir dans terapisti tarafından yönetilir. Bununla birlikte, terapist olmadan bile tek başına veya grup halinde dans etmek için pek çok fırsat vardır. Çoğu kitapçıda veya internette bulunan dans ve hareket terapisi uygulamaları hakkında kitaplar da vardır.

Dans ve hareket terapisinin nasıl çalıştığı bilinmemektedir. Bununla birlikte, hareket halindeki duyguların ifade edilmesinin yanı sıra, fiziksel egzersizden, bir grupla etkileşimden ve müzik dinlemekten de faydalar olabilir.

Dans Terapisi hala oldukça yeni bir uygulama olmasına rağmen, bastırılmış, bastırılmış duygular için duygusal bir rahatlama sağlayabileceği ve sonuç olarak hastanın ruh sağlığını iyileştirme yoluna gönderilebileceği bilinmektedir. Tüm hareketleri, dokunmaları, bükülmeleri ve dönmeleri ile dans, günlük sağlıklı fiziksel aktivite dozundan fazlasını sağlar. Bu sanat formu aynı zamanda zihni keskin tutar ve depresyonu önlemeye yardımcı olur.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Arama motoru optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu – Kelime Bir Kelimedir Kelimedir …