içinde

Tüm Tahiti İncileri Siyah mı? ve Diğer Pearl SSS Cevapları

Tüm Tahiti incileri siyah mı? Kültür incisi ile doğal inci arasındaki fark nedir? Tatlı su incileri tuzlu su incilerinden daha mı düşük? Güney Denizi incileri gerçekten altın mı?

Güzel sorular. Dışarıdaki tüm farklı inci renkleri ve türleri varken, tam olarak neye baktığınızı bilmek zor olabilir. İnci satın almakla ilgilenenler veya daha fazla bilgi edinmek isteyen mücevher meraklıları için, inciler hakkında en sık sorulan bazı soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Tüm Tahiti İncileri Siyah mı?
Tahiti kültür incileri yalnızca siyah değil, Tahiti’de de yetiştirilmiyor. Egzotik koyu renkleri nedeniyle siyah olarak adlandırılan Tahiti kültür incileri ayrıca gri, mavi, yeşil ve kahverengi olabilir. Ve Fransız Polinezyası olarak bilinen bir grubun parçası olan küçük adaların lagünlerinde yetişiyorlar. En büyük ada olan Tahiti, inci yetiştirme merkezi olarak değil, grupların ticaret merkezi olarak hizmet ediyor.

Tahiti incileri, Fransız Polinezyası’na özgü büyük bir yumuşakça olan Pinctada margaritifera cumingi’de yaklaşık iki yıldır yetiştirilmektedir. Bu eşsiz istiridyenin diğer türlerden farklı olma yollarından biri, koyu olan iç kabuk rengidir. Bu sözde siyah dudaklı istiridye aynı zamanda siyah örtü kenarlarına sahiptir – bu hayvana açıklayıcı adını veren dudaklar.

Günümüzde en çok aranan Tahiti kültür incileri, koyu yeşil-gri ila mavi gri, ros veya mor tonlarla birlikte. İnci renkleri, konukçu istiridyedeki varyasyonlar, implante edilen donör midye dokusunun renk değişimi, sedef tabakalarının sayısı ve kalınlığı ve sıcaklık ve su kalitesi gibi yetiştirme ortamındaki varyasyonlar dahil olmak üzere çeşitli faktörler tarafından belirlenir. Tahitliler çoğunlukla gri, siyah, yeşil ve mavinin varyasyonlarıdır, ancak başka renkler de mevcuttur.

Ortalama 8 mm-14 mm boyutlarında, Tahiti kültür incileri, özellikle mücevher kalitesinde ve yuvarlak olan örnekler çok pahalıdır. Amerika Gemological Institute of America’dan alınan en son bilgilere göre, implante edilmiş siyah dudaklı istiridyelerin yüzde 40’a kadarı değerli bir kültür incisi üretiyor, ancak ürettikleri incilerin sadece yüzde 5’i yuvarlak. Ve tüm mahsulün yalnızca yüzde 1-2’si en iyi kalitede yuvarlak kültür incileriyle sonuçlanacaktır. Tahiti incisi bir telin bu kadar maliyetli olmasına şaşmamalı! Tahiti kültür incileri takmak istiyorsanız, bunu bankayı bozmadan yapmanın bir yolu, tek bir inci, inci küpe, tek bir inci yüzük veya barok (simetrik olmayan) incili kolye tarzı bir kolye seçmektir. Bu tasarımların her biri egzotik ve uyumlu bir telden çok daha uygun fiyatlı.

Kültür incisi ile doğal inci arasındaki fark nedir?
Parazit gibi tahriş edici bir madde istiridye veya yumuşakça gibi inci üreten bir hayvana girdiğinde doğal inciler oluşur. Kendini korumak için hayvan, sedef dediğimiz şeyi de oluşturan organik maddelerden oluşan sedef bileşimindeki tahriş edici maddeyi kaplar. Zamanla, sedef katmanları davetsiz misafirin etrafında oluşur ve sonunda hepimizin inci olarak bildiğimiz organik mücevheri oluşturur.

Kültür incileri, doğal incilerle aynı şekilde oluşur ve büyük bir fark vardır: tesadüfen değil, insan doğaya müdahale ettiğinde bilinçli olarak başlarlar. Kültür incileri üretmek için, çekirdekleyici adı verilen yetenekli bir teknisyen, genellikle bir yumuşakçanın içine tahriş edici bir sedef boncuk ve bir parça manto dokusu yerleştirerek inci yetiştirme sürecini başlatır. Hayvan daha sonra suya geri yerleştirilir ve inci hasat edilmeye hazır olana kadar izlenir, temizlenir, vb.

Çinliler, 13. yüzyıldan beri tatlı su kabarcıklı inciler (hayvanların kabuğunun iç kısmındaki manto altında büyüyen inciler) kültür yapıyorlar, ancak bir Japon olan Kokichi Mikimoto, modern inci kültür tekniklerini geliştirdiği için itibar görüyor. 1920’lerin başında, Mikimoto kültür incilerini dünya çapında satıyordu.

Doğal inciler çok güzel olabilir, ancak aşırı avlanma, kirlilik ve diğer faktörler nedeniyle gerçekten nadir bulunan bir bulgudur. Bu nedenle, bugün satılan neredeyse tüm inciler kültür incileridir. İki ana tür vardır: tatlı su ve tuzlu su. Güney Denizi kültür incileri, Tahiti kültür incileri ve akoya kültür incileri, tüm tuzlu su incileridir. Her türden kültür incileri dünya çapındaki kuyumcu dükkanlarında bulunabilir.

Tuzlu su incileri, tatlı su incilerinden daha mı iyidir?
Kime sorduğunuza bağlı, ancak bugün birçok inci uzmanı tatlı su kültür incilerinin tuzlu su kuzenlerinin güzelliğine rakip olabileceği konusunda hemfikir. Kültür tekniklerindeki gelişmeler nedeniyle, tatlı su incisi çiftçileri, çok da uzak olmayan geçmişin tatlı su inci mahsulünü simgeleyen buruşuk, pirinç krispi şeklindeki mücevherlere göre büyük bir gelişme olan güzel, yuvarlak, parlak inciler üretiyorlar.

Çoğunlukla Çin’de üretilen tatlı su incileri genellikle çekirdeklenir veya yalnızca manto dokusuyla (sedef boncuk yerine) implante edilir. Başlangıç ​​boncuğu içermedikleri için doku çekirdekli tatlı su incileri% 100 sedeftir. Bu onlara güzel bir parlaklık ve iç boncuğu ortaya çıkarmak için kolayca pul pul dökülmeyen veya soyulmayan dayanıklı bir yüzey sağlar. Aksine, boncuk çekirdekli ve çok erken hasat edilen inciler genellikle pul pul veya soyulacak ince bir sedef kaplamasına sahiptir. Bu büyük bir sorundur: Diğer pek çok değerli taştan farklı olarak inciler mükemmelliğe geri döndürülemez.

Tatlı su kültür incileri, krem, beyaz, sarı, turuncu, pembe ve lavanta gibi birçok güzel doğal pastel renkte gelir. (Evrensel olarak gurur veren lavanta incileri şu anda çok popüler.) Beyaz inciler, doğal parlaklığını artırmak için ağartıldı. Siyah tatlı su kültür incileri, mürekkep rengini elde etmek için boya veya ısı ile muamele edilir.

Genel olarak, tatlı su incileri diğer inci türlerinden daha bol miktarda bulunur, bu nedenle genellikle daha ekonomiktirler.

Güney Denizi incileri gerçekten altın mı?
Evet. Uygun bir şekilde adlandırılan altın dudaklı istiridye (P. maxima) içinde üretilen inciler, ticarette altın olarak adlandırılan muhteşem bir kremsi sarı olabilir. (Gümüş dudaklı P. maxima çeşidi, güzel gümüş veya beyaz inciler üretir.) Güneydoğu Asya’nın güney kıyılarından Avustralya’nın kuzey kıyılarına kadar uzanan Güney Denizlerinde yetişir Bu inciler, inci yetiştiriciliğinde kullanılan en büyük istiridyelerden birinde yetiştirilir. . Daha büyük bir boncuğu kabul edebildikleri ve daha küçük muadillerine göre sedef salgılayabildikleri için, bu büyük istiridyeler olağanüstü parlaklık ve güzellikte büyük inciler üretir. Güney Denizi incileri kalın sedef kaplaması, mücevherlere incinin derinliklerinden geliyormuş gibi görünen harika bir parlaklık veya ışıltı verir. Güney Denizlerinin ılık suları, bol yiyecek tedariki ve düşük kirlilik seviyeleri de bu istiridyelerin güzel kültür incileri üretmesine yardımcı oluyor.

Avustralya, dünyanın Güney Denizi kültür incilerinin% 60’ını üretmesine rağmen, Endonezyalı çiftçiler altın dudaklı istiridye ile daha çok çalışarak daha fazla altın inci üretirler. Gümüş dudaklı çeşitlilik, beyazdan gümüşe kadar gelen ve genellikle ros, mavi veya yeşil tonlara sahip eşit derecede güzel inciler üretir. İnci çiftçileri, hasattan sonra Güney Denizi incilerini hafif bir yıkama yapmanın yanı sıra işlemiyorlar.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Crocs mu giyiyorsun?

Yalnız veya yalnızsanız bir partner nasıl bulunur