içinde ,

Dünyanın en büyük uygulama mağazaları hangileri?

2021’in ilk çeyreği itibariyle, Android kullanıcıları 3,48 milyon uygulama arasından seçim yapabildi ve bu da Google Play’i mevcut en fazla uygulamaya sahip uygulama mağazası haline getirdi. Apple App Store, iOS için yaklaşık 2,22 milyon kullanılabilir uygulamaya sahip ikinci en büyük uygulama mağazasıydı. Apple ve Google, uygulama mağazalarından düşük kaliteli içeriği düzenli olarak kaldırdıkça, uygulamaların tam sayısı dalgalanabilirken, uygulama sayısı yıllar içinde istikrarlı bir şekilde artmaktadır.

Uygulama MağazasiUygulama Sayısı
Google Play3,482,452
Apple App Store2,226,823
Windows Store669,000
Amazon Appstore460,619
Mağazalar ve uygulama sayıları

Ortalama uygulama fiyatı

Uygulamalar, bir uygulamanın indirilmesi için kullanıcılardan ücret alınması, aksi takdirde ücretsiz bir uygulamanın premium özelliklerine erişim için ücret alınması veya yalnızca reklam alanı satılması gibi birkaç farklı yoldan gelir elde eder. Mart 2021 itibarıyla, App Store’daki bir uygulamanın ortalama fiyatı, uygulama başına 0,91 ABD dolarıdır. Google Play’de indirilebilecek daha fazla sayıda uygulama olabilir, ancak Apple App Store mobil içeriğinden para kazanma konusunda daha iyi bir iş çıkarıyor. 2020’nin üçüncü çeyreğinde, Apple App Store aracılığıyla mobil uygulamalara yapılan küresel tüketici harcaması 19 milyar ABD dolarına ulaştı ve Google Play platformunun halen etkileyici olan 10,3 milyar ABD dolarını geride bıraktı.

Diğer uygulama mağazaları

İndirmeler ve harcamalarla ilgili tartışmalara Apple ve Google hakim olsa da, çeşitli derecelerde pazar başarısı ve alaka düzeyine sahip birkaç oyuncu daha var. Amazon Appstore, dünya çapındaki kitlelere yaklaşık 460,000 Android uygulaması sunuyor. Amazon Appstore’daki en popüler uygulama kategorileri oyun, eğitim ve yardımcı program uygulamalarıdır. Çin’de ayrıca Şubat 2021 itibariyle 43,840’tan fazla kullanılabilir uygulamaya sahip Tencent Appstore dahil olmak üzere birkaç üçüncü taraf Android uygulama mağazası bulunmaktadır.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

ABD’den Ransomware ödemelerine teşvik

Ekim 2013’ten 23 Ağustos 2021’e kadar Bitcoin fiyatı